Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

Nový hoaxový web: Vsevim.cz. Může vám i zavirovat počítač

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Na internetu se objevil nový hoaxový web Vševím.cz. Teprve v říjnu loňského roku web zaregistroval jaký si Jan Švec z Hranic. Poslední aktualizaci dokonce provedl nedávno 15. června. Na webu najdeme smyšlené příběhy údajně pocházející z České republiky. Ani jeden není pravdivý.

Například z článku „Sjetý Ukrajinec ohrožoval v pražském metru starší dámy…“ je už na první pohled zřejmé, že fotka nepochází z metra v Praze. Jiný článek tvrdí, že falešný řidič Uberu z Libye kradl kabelky a osahával studentky. Příběh ovšem nepochází z Prahy, ale amerického Sacramenta. Jindy zase údajně čtyřčlenný gang uprchlíků zneužil dívku jdoucí ze školy. Ve skutečnosti ovšem o údajném gangu píší úplně v jiné souvislosti ve Velké Británii. Příběh romské stařenky, která se údajně ukájela v supermarketu se stal v Mexiku. Stařenka není Romka, neukájela se, ale pod svým oblečením schovávala větší množství zboží.

Že jde o falešné zprávy svědčí už na první pohled několik dalších informací. Pod články chybí jméno autora, nelze také dohledat datum publikace. Články čtenáře nutí klikat na soubory, které se neotevřou a můžou být tedy i zavirované. Celý projekt vypadá jako další ze série „clickbaitových“ webů, které lákají čtenáře na šokující události, které se ovšem nikdy nestaly. Clickbait je pejorativum popisující webový obsah, jehož účelem je často klamným či lákavým náhledem přilákat webového uživatele pro prokliknutí na daný web, čímž se zvýší jeho návštěvnost a ziskovost. Po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a v podstatě v podvodu na uživatele. V tomto případě hrozí ještě riziko zavirování počítače.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem: Zabila…

3 hodiny ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

10 hodin ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

1 dnem ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

2 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

3 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google