Na internetu se objevil nový hoaxový web Vševím.cz. Teprve v říjnu loňského roku web zaregistroval jaký si Jan Švec z Hranic. Poslední aktualizaci dokonce provedl nedávno 15. června. Na webu najdeme smyšlené příběhy údajně pocházející z České republiky. Ani jeden není pravdivý.

Například z článku „Sjetý Ukrajinec ohrožoval v pražském metru starší dámy…“ je už na první pohled zřejmé, že fotka nepochází z metra v Praze. Jiný článek tvrdí, že falešný řidič Uberu z Libye kradl kabelky a osahával studentky. Příběh ovšem nepochází z Prahy, ale amerického Sacramenta. Jindy zase údajně čtyřčlenný gang uprchlíků zneužil dívku jdoucí ze školy. Ve skutečnosti ovšem o údajném gangu píší úplně v jiné souvislosti ve Velké Británii. Příběh romské stařenky, která se údajně ukájela v supermarketu se stal v Mexiku. Stařenka není Romka, neukájela se, ale pod svým oblečením schovávala větší množství zboží.

Že jde o falešné zprávy svědčí už na první pohled několik dalších informací. Pod články chybí jméno autora, nelze také dohledat datum publikace. Články čtenáře nutí klikat na soubory, které se neotevřou a můžou být tedy i zavirované. Celý projekt vypadá jako další ze série „clickbaitových“ webů, které lákají čtenáře na šokující události, které se ovšem nikdy nestaly. Clickbait je pejorativum popisující webový obsah, jehož účelem je často klamným či lákavým náhledem přilákat webového uživatele pro prokliknutí na daný web, čímž se zvýší jeho návštěvnost a ziskovost. Po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a v podstatě v podvodu na uživatele. V tomto případě hrozí ještě riziko zavirování počítače.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.