Na sociální síti Facebook se v masové míře začíná šířit nová verze hoaxu o údajném novém pravidlu Facebooku, za pomoci něhož bude moci sociální síť použít vaše fotky. Proti takovému jednání prý pomůže upozornění na zdi:

„Ve zmatku kolem Covid 19. Pamatujte, že zítra začíná nové pravidlo Facebooku, kde mohou použít vaše fotky. Nezapomeňte, že termín je dnes! Dá se použít v soudních sporech proti vám. Vše, co jste dnes zveřejnili příspěvek – dokonce i zprávy, které byly smazány. Nic to nestojí, jen zkopírovat a poslat, lepší než litovat později.
Podle článků 1-207, 1-308 zákona o UCC… Zachovávám si svá práva…
NEDOVOLUJI Facebooku ani žádné jiné osobě související s Facebookem, aby používali mé fotky, informace, zprávy nebo zprávy v minulosti nebo budoucnosti. Tímto prohlášením informuji Facebook, že je striktně zakázáno zveřejňovat, kopírovat, distribuovat nebo přijímat jakákoli jiná opatření proti mně na základě tohoto účtu a / nebo jeho obsahu. Tento obsah účtu je soukromý a důvěrný. Porušení mého soukromí může být potrestáno zákonem.
POZNÁMKA. Facebook je nyní komunitní organizací. Všichni účastníci musí tuto poznámku zveřejnit.
Pokud chcete, můžete tuto verzi zkopírovat a vložit. Pokud alespoň jednou nepošlete výjimku, automaticky umožníte použít vaše fotografie a informace obsažené v aktualizacích stavu vašeho účtu. NE ke sdílení, ale ke kopírování! Vložte!
Jejich nový algoritmus volí stejní lidé – zhruba 25 lidí, kteří budou číst vaše zprávy.
V důsledku toho:
Držte prst kdekoliv v této zprávě a objeví se. Klikněte na Kopírovat. Potom jděte na svou stránku, začněte nový příspěvek a dejte prst do prázdného pole. Objeví se ′′ Vložit′′ a vy na ni kliknete.
Projde to systémem.
Nedávám Facebooku povolení ke sdílení mých informací zveřejněných na jejich webových stránkách. FOTKY, KVĚTINY NEBO MINULOSTI, ZVEŘEJNĚNÍ, TELEFONNÍ ČÍSLO NEBO DOPIS… Absolutně nic nelze bez mého písemného svolení použít v jakékoli podobě.“

Ve skutečnosti je to tak, že registrací na sociální síť Facebook souhlasíte (seznámením se s pravidly), že s veškerým publikovaným materiálem (vč. fotografií a videií) může společnost zacházet, konkrétně ho například přenášet, upravovat, kopírovat a vytvářet z něj odvezená díla. Neexistuje jakýkoliv způsob, jak to Facebooku zakázat. Jediný způsob tedy je, v případě nesouhlasu s podmínkami sociální sítě, ji zkrátka nepoužívat.

Hoax se v různých podobách šíří už od roku 2012. Více na Hoax.cz:

Uživatelé Facebooku jsou povinni řídit se Podmínkami užívání, se kterými souhlasili při zakládání účtu. Aktuální znění si můžete přečíst v Prohlášení o právech a povinnostech.
Jakékoliv vaše další právní doložky, které jsou rozdílné s pravidly FB, jsou zbytečné a neplatné. A jestliže s pravidly nesouhlasíte, jednoduše přestaňte Facebook používat.

Co se od 1.1.2015 změnilo:
Aktualizace zásad používání dat na FB, které vstoupila v platnost od 1.1.2015 najdete ZDE.

Jak chránit svoje soukromí na Facebooku
Jak můžete chránit svoje soukromí na Facebooku je na tomto odkazu.
Zásadně platí pravidlo: Nezveřejnovat důvěrné a soukromé informace a to, co by nikdo cizí neměl vidět! Zvažte, jestli nyní zveřejněná informace Vám v budoucnu nemůže uškodit!

Další informace a odkazy najdete v článku Daniela Dočekala na LUPĚ.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com