Bezpečnostní informační služba (BIS) a ministerstvo vnitra varují před organizací Zemská domobrana. Prý chtějí založit i regulérní armádu. Kontrarozvědka upozorňuje, že „bojůvky“ se snaží navázat spolupráci s regionálními státními organizacemi, policií nebo strážníky. „Přičemž účelově upozaďovaly své reálné ideologické zázemí. Některé domobranecké skupiny začaly propagovat koncept branných dnů či branné výchovy. S ohledem na to, že některé domobranecké skupiny jsou z podstaty xenofobní, rasistické a naprosto odmítají zahraničněpolitické směřování státu, lze případnou realizaci takových branných projektů hodnotit jako významné bezpečnostní riziko,“ varuje ministerstvo vnitra v nejčerstvější zprávě o extremismu v Česku.
„V domobraně dnes „slouží“ okolo dvou tisíc lidí. Cvičí v lesích s pistolemi, noži, házet hvězdicemi nebo třeba, co dělat v případě hromadného neštěstí. MF DNES s některými hovořila a zároveň má přístup do jejich šifrovaných fór na internetu, kde plánují své kempy, výcvikové tábory, patroly v městech,“ tvrdí článek Idnes.cz.
Velmi aktivní je Zemská domobrana v oblasti Polabí. „Na Kolínsku, kde žije zhruba 100 tisíc obyvatel, je registrováno 26 osob ve dvou skupinách pojmenovaných Obrana Národa a České Labe. První působí v Kostelci nad Černými lesy, druhá je přímo v Kolíně. Formují se také skupinky v Pečkách a Českém Brodě, zatím ale nemají víc než pět členů. Kolínská parta, která se několikrát sešla za zavřenými dveřmi v oblíbené pivnici U Vodvárků, si do vedení zvolila dvě ženy − velitelkou je Helena Ociepková a její zástupkyní Viola Raková. “Očekávám příchod všech bez výjimky,” napsala ostře v jedné z pozvánek na červencovou schůzi Ociepková. A rovnou varovala, že buňka je připravena zbavit se pasivních kolegů. Prý jen škodí,“ psaly v roce 2016 Hospodářské noviny.
Myšlenku domobrany původně rozvíjela radikální malá neparlamentní strana Národní demokracie, v jejímž čele stojí publicista Adam B. Bartoš, známý sepisováním seznamů skutečných i domnělých Židů v české politice, spikleneckých teorií i tím, že loni vystoupil na demonstraci s oprátkou v ruce a pohrozil, že pokud vláda neizoluje Česko od uprchlíků, „začne konat.“ Bartoš s kolegou Ladislavem Zemánkem nedávno dostali podmínku za to, že u hrobu Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899 (podle antisemitské legendy Židem Hilsnerem z rituálních důvodů, o čemž ale v obžalobě ani rozsudku nebylo ani slovo, důkazy proti Hilsnerovi byly jen nepřímé) vyvěsili ceduli, vyzývající – nápadně podobně mrazivému sloganu nacistů – k „vyřešení židovské otázky.“
Právě i díky tomuto spojení jde jednoznačně domobraneckou organizaci nazvat za extremistickou. „Kolínská skupina, která si říká České Labe, je podle zjištění HN a Aktuálně.cz, jejichž reportéři se pod pseudonymy stali členy několika sdružení, jednou z nejaktivnějších v zemi. Její členové se pravidelně scházejí, cvičí v terénu, pořídili si i uniformy. Zápal až fanatismus Ociepkové, která na svém facebookovém profilu pod jménem Ashur Nanok téměř denně sdílí a někdy i hrubým způsobem komentuje příspěvky poukazující na údajně násilnou povahu islámu a imigrantů, v tom jistě sehrál svou roli,“ psal web Aktuálně.cz.
Zajímavostí tedy je, že Helena Ociepková v nadcházejících komunálních volbách nekandiduje ani za Národní demokracii, ani například za SPD Tomia Okamury, ale hlásí se Demokratické straně zelených. V Kolíně si pak strana včele s Ociepkovou vymyslela název „ZVÍŘE NENÍ VĚC-sdruž. DSZ a NK“.
Podobně jsou na tom v Pardubicích, kde kandidují pod názvem „ZA PRÁVA ZVÍŘAT A ZDR. PŘÍRODU“. Lídryní kandidátky zde je Simona Freiová, která se také na sociální síti Facebook netají pravicově-extremistický názory. Zda se jedná tedy o lokální aktivitu nebo nový trend pravicových extremistů jak prorazit více mezi veřejnost ukáže teprve čas.
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.