V současné době jsou také velmi aktivní nejrůznější podvodníci, kteří se snaží oběti obrat o peníze z jejich účtů. Kriminalistům po celé republice se hlásí desítky podvedených, kteří přišli o miliony korun.

Jen v okrese Hradec Králové kriminalisté přijímají i pět trestních oznámení denně. Schéma podvodu je přitom vždy stejné. Podvodníci reagují na různé zboží nabízené na internetových bazarech. Nejdřív projeví zájem a pak pošlou odkaz na urychlený převod peněz.

Jakmile oběť vyplní a odešle veškeré informace k bankovnímu účtu včetně CVV kódu, ztrácí kontrolu nad všemi svými penězi. Podvodníci během několika minut vytvoří duplicitní přístup k těmto účtům a zkontaktují dopředu vybrané bílé koně, kteří už čekají na pokyn u bankomatů. Z účtů vyberou všechny peníze a okamžitě je vkládají do automatů na bitcoiny. QR kódy z bitcoinové peněženky pak přepošlou podvodníkům. Bílí koně z ukradené částky dostanou 5 procent. Většinou ani netuší, že se dopouštějí trestného činu. „Vybírají si je mezi cizinci, kteří hledají práci u nás. Nemusí to být vždy jen uprchlíci, ale i ti, kteří tu žijí delší dobu,” řekl královehradecký kriminalista Aleš Jahelka.

Celý podvod funguje následovně: Zveřejníte inzerát (na Facebooku na Aukru či jiném webu). Ozve se vám člověk, že to chce, ale že je z daleka a tak pro to pošle kurýra. Ale je třeba uhradit pojistné za dopravu. A to máte uhradit vy a že ten prodejce vám to údajně pošle v ceně toho předmětu. Nejjednodušší je si uvědomit, že když něco prodáváte, mají jít peníze směrem od kupujícího k vám a na nic takového nepřistoupit. A už vůbec nechodit na nedůvěryhodné platební terminály.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com