Čeští dezinformátoři se naučili nová slovička. Prvním je „dark web“. To slovo bylo použito například v souvislosti s hackerským útokem na olomoucký magistrát. Data, která před šesti týdny odcizili hackeři při masivním kybernetickém útoku na datovou síť olomouckého magistrátu a později také při útoku na webové stránky města, se objevila na tzv. „dark webu“. Dark web je část obsahu World Wide Webu, která je umístěna na darknetech, tj. překryvných sítích, které využívají internet, ale jsou přístupné pouze prostřednictvím speciálního softwaru nebo konfigurace.

Jenže slovo „dark web“ se šíří i v jiné souvislosti. Prý se na něm nachází databáze, která ukazuje, jak jsou informace očkovaných lidí (jako jsou jejich životní funkce, jejich přesné GPS souřadnice, ať už spí nebo jsou vzhůru) nahrávány v reálném čase. Prý se šíří pomocí mikročipů a 5G sítě. Sice dosud nikdo nevysvětlil, jak je možné z jedné skleničky s očkovací látkou získat přesný počet čipů, ani to jak tyto čipy fungují, ale jistě se to podle konspirátorů děje. Dokonce tento konkrétní nesmysl musel vysvětlovat web Politifact.

COVIDpass prý zase vytváří „očkovací apartheid“. Alespoň podle Lubomíra Volného a ostatních jeho příznivců. „Sice ani přesně neví, co to slovíčko apartheid znamená, ale líbí se jim. Prý budou “segregováni” ti, co se nedají očkovat. Paradoxem je, že mnozí z našich “vlastenců”, nyní bojovníků proti “apartheidu”, jsou rasisté, kteří by rasovou segregaci velmi rádi zavedli. A už jen myšlenka, že by beztrestně mlátili lidi jiné barvy pleti, je přímo vzrušuje,“ konstatuje s nadsázkou analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.