Stejně jako k SPD i k hnutí Trikolóra se hlásí i poněkud zvláštní podnikatelé. K hnutí Trikolóra například Michal Malý. Michal Malý byl v letech 1990 až 1992 poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum a později za ODS. Od roku 2017 byl členem Svobodných, nyní se hlásí k Trikolóře.

Michal Malý je však znám především jako majitel podvodné katalogové firmy TopInternet, jejímiž obětmi se v minulých letech staly tisíce drobných podnikatelů. Jednatel společnosti Michal Malý od roku 2004 rozesílá firmám, ale i fyzickým osobám e-maily, ve kterých je vyzývá, aby uhradili poplatek za zveřejnění záznamu o firmě či osobě na RejstrikFirem.cz. Většina z obeslaných se přitom na dané stránce nikdy neregistrovala.

„Jednoho dne mi přišla do e-mailové schránky zpráva z RejstrikFirem­.cz,“ uvedl jeden z postižených v této zvláštní kauze pro web Lupa.cz. „V tu dobu jsem chtěl firmu zaregistrovat do nějakého portálu a název domény rejstrikfirem.cz se mi líbil, neváhal jsem tedy s registraci,“ pokračuje. Nutno dodat, že v době, kdy rejstrikfirem.cz spamoval po českém Internetu své nabídky, šlo o služby „bezplatné“. „O několik měsíců později mi přišla zpráva, že služba přechází za sedm dnů z bezplatné verze na verzi placenou. Snažil jsem se službu bezúspěšně zrušit,“ pokračuje líčení jednoho z postižených. Případ jako vystřižený z učebnice. Službu se mu zrušit nepodařilo, za několik dní přišla zálohová faktura. Na požadavek o zrušení zálohové faktury i služby u provozovatele se postižený nejprve dočkal odpovědi, že musí zaplatit storno poplatek ve výši 600 korun.

Praktikám Michala Malého se věnoval v roce 2012 i pořad České televize Černé ovce. Kromě toho je Michal Malý znám i jako šiřitel „fake-news“ na blogu Idnes.cz. „Já osobně jsem se s panem Malým setkal jako administrátor blogu iDNES.cz. Více či méně jsme komunikovali díky poněkud svéráznému pojetí blogování, které vypadalo většinou tak, že pan Malý si udělal nějaký závěr (v hlavě) a prezentoval ho jako fakta. Tak že na jeho blogu jste se běžně mohli dočíst, že “cikáni znásilnují naše ženy a bijí naše děti”. Jak k tomu došel? Jednoduše. Přečetl si (a často psal) o případu zbitého Patrika, kterého skutečně zbil a znásilnil romský psychopat, a protože je to člověk moudrý a spravedlivý, vyhodnotil to tak, že to Romové dělají všichni (a pořád). Případ Natálka byla náhoda (a samozřejmě poškození cizí věci), Cikáni odnášeli televize a tak dále, dále a dále. Vlastně poměrně častá hnědá rétorika. Darmo jsme mu s kolegy vysvětlovali, že na blogu platí pravidla. Ano, on se jich sice často domáhal, ale nesmělo jít o jeho texty. Nakonec ho bývalý kolega Honza Dvořák musel vyhodit z titulky, protože to jeho lhaní se už fakt nedalo ani číst, natož podporovat. (…) Pan Malý ovšem nelenil a vytvořil si alter ego, tentokrát jako Karel Axamit. Nějakou dobu blogoval, než udělal chybu. Zapomněl se totiž v diskusi přehlásit a místo Axamita odpovídal jako Michal Malý. Zjistit jeho pravou identitu potom byla už jen otázka chvíle, vlastně jen času techniků. A znovu se děly věci. Na Parlamentních listech vychází text s titulkem: Bývalý bloger z iDnes.cz: Patrik Banga mi zrušil blog, protože jsem odkázal na ParlamentníListy.cz. Další na řadě bude tento autor, protože o něm napsal…   no a kdo myslíte, že byl zdrojem PL? A hlavně, kdo měl být ten další vyhozený bloger? Odpověď za dva bludišťáky zní Michal Malý a Karel Axamit, tedy Michal Malý. Parlamentní listy skočily na špek dalšímu podvodníkovi a zveřejnily další vylhaný text,“ vzpomíná na Michala Malého Patrik Banga.

„Heslem Václava Klause mladšího je přišel čas vzít si naši zemi zpět.” A to i s takovým hezkým českým vykukem… pardon “vlastencem”, co pro všechny chce samozřejmě jen to dobro,“ glosuje analytik Roman Máca.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com