Písničkář Jarek Nohavica opět budí emoce. Nejprve chtěl dostal vyznamenání od Vladimira Putina, po napadení Ukrajiny chtěl vystupovat na koncertech podporujících Ukrajinu, Teď zase naznačoval, že USA vytváří západní postoj na válku na Ukrajině.

K události, kdy na polské území spadla nechtíc zřejmě ukrajinská raketa se vyjádřil právě i Jarek Nohavica svou písní Počkáme, co řekne v sérii Virtuálky na YouTube kanále Jany Bobošíkové a Hany Lipovské Aby bylo jasno. Vysmívá se v ní reakcím spojenců na incident: prý záleží až na tom, co řekne prezident USA (ten mezi prvními zpochybnil verzi o ruské raketě). Přitom je naprosto zřejmé proč. USA zkrátka mají nejmodernější satelitní systémy, ze kterých je možné sledovat do detailu dění na Ukrajině.

Momentálně mu je však přisuzovaná i píseň, kterou nenapsal. Veršovánka nazvaná Pro lásku boží je připisovaná právě Nohavicovi. Její text očividně reagoval na aktuální situaci související s Ukrajinou: „Je zvláštní doba – což je prostě znát: Do války velet se dnes jaksi nosí, a kdo by mír chtěl, je hned ‚dezolát‘, jenž neklaní se před symbolem kosy,“ píše se například v jejích úvodních slovech.

Autorem rýmů ale není Nohavica. „Ta báseň není moje a ani jsem se pod ni nikde nepodepisoval. Jde to úplně mimo mne. Autorovi jsem psal, ať to napraví. Pokud vím, už ji dokonce namluvil a načetl,“ sdělil Deníku e-mailem Jaromír Nohavica. K autorství zmíněných veršů se mezitím i pro Deník přihlásil textař Marek Řezanka.

Řezankovy rýmy se od čtvrtka 1. prosince začaly hodně šířit také po sociálních sítích, jak přes individuální profily, tak v různých skupinách, většinou v kontextu, že jde o další Nohavicovo dílo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.