V Lidicích na Kladensku si v sobotu stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Na dezinformačním webu ruské státní agentury Sputnik, a rovněž na Facebooku dezinformačního projektu RaptorTV, se objevila informace, že prý nebylo představitelům motorkářského klubu Noční vlci umožněno položit květiny k památníku. Mezi Nočními vlky byl i poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna.

Podle Vojenské policie Armády České republiky se však událost stála jinak. „Podle našich informací došlo mezi pořadateli akce a představiteli Nočních vlků k domluvě, že věnec k památníku položí až po skončení oficiálního ceremoniálu. Vojenská policie pouze dohlížela na to, aby dohoda mezi oběma stranami byla dodržena,“ sdělila nám tisková a informační důstojnice Vojenské police Armády České republiky npor. Ing. Nikola Hájková. Člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka se na svém Facebook podivil na tím, jakou „formu piety“ organizace zvolila. „Co nad tím běželo hlavou 40 přítomným velvyslancům a zástupcům zahraničních ambasád, o pozůstalých a přeživších ani nemluvě, lépe nevědět,“ napsal ve svém příspěvku. Jak se událost skutečně stala popisuje web Evropský rozhled. „Pietní akt v Lidicích od rána doprovázela zvýšena bezpečnostní opatření. Není divu, na místě se pohybovali velmi významní zástupci domácí i zahraniční politické scény. Na bezpečnost dohlížela Policie ČR i Vojenská policie, řada velvyslanců a diplomatů byla doprovázena svými osobními strážci. Civilistům nebyl umožněn vstup do prostoru kolem společného hrobu lidických mužů, kde představitelé ministerstev a zástupci desítek rozličných států kladli věnce. Prostor byl ohrazen lanky, za které nikdo nesměl vstupovat. (…) Chodník ale nebyl příliš dobře hlídán pořadateli, ani nebyl po svém obvodu ohrazen lanky. Nočním vlkům se tak podařilo postavit se na jeho samý konec s vlastním věncem, pro který neměli ani vyhrazený svůj stojan jako ostatní oficiální a ohlášení hosté. Ani nemohli, protože nebyli oficiální součástí pietního aktu. Když všichni oficiální hosté položili svůj věnec, rozhodli se do uzavřeného prostoru se svým věncem vstoupit také Noční vlci. V tom jim však zabránil jeden z pořadatelů, který se rázem ocitl v obklopení motorkářů, kteří se na pietní akt ani důstojně neoblékli, přišli v motorkářských vestách, značně neupravení a měli všude po oblečení různou symboliku, která pořadateli pravděpodobně vadila, soudě z útržků rozhovorů. K hloučku diskutujících Nočních vlků s pořadatelem dorazila redaktorka Evropského rozhledu s drobným zpožděním, vyslechla proto jen část důvodů, proč se Noční vlci oficiální pietní akce zúčastnit nemohou,píše Ingrid Romancová.

Ruští liberální novináři označují Noční vlky za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry. Činnost klubu je finančně podporována ruským státem (až několik set milionů rublů ročně, dle údajů z roku 2013), a jím pořádané motoristické přehlídky a představení prezentují, kromě prvků běžně spjatých s motocyklismem, i témata směšující vypjaté ruské vlastenectví, pravoslavnou religiozitu a oslavu osobnosti J. V. Stalina.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com