Předseda vlády České republiky Andrej Babiš včera šokoval vyjádřením na svém profilu na sociální síti Facebook, které znělo: „Já vám jenom chci říct, že nikdy neodstoupím. Nikdy. Ať si to všichni zapamatují.“ Status tohoto znění si navíc nechal na Facebooku nasponzorovat. Během dnes si ještě několikrát postěžoval na novináře, že proti němu vedou „kampaň“.

Šokující příspěvek je však zajímavý i z jiného hlediska. Totiž, odporuje „etickému kodexu“, který si sám nechal již jednou zaktualizovat po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo.

„Před čtyřmi lety hnutí ANO slavnostně představilo etický kodex. Řešilo v něm i situace, kdy se straníci dostanou do hledáčku policie. „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí,“ stálo v něm. Avšak v novém znění, které se na webu ANO objevilo na začátku března, už takto tvrdá formulace není. Kodex se změnil, Babišovu hnutí trestní stíhání některého z členů nevadí. Odstoupit podle nového znění kodexu musí členové jedině v případě, když proti nim bude podána obžaloba, a oni tak budou muset jít k soudu,“ psal loni článek Aktuálně.cz.

Dětinské zvolání „nikdy neustoupím“ tedy odporuje i již aktualizovanému „etickému kodexu“.

Poněkud zvláštní byl i včerejší status: „Na dveře bytu v Ženevě, kde spí můj syn Andrej, bouchají teď nějací lidé. Volala mi jeho vyděšená matka. Mezi českými novináři se prý dnes říkalo, že se na tu adresu někteří vydají. Žádám je, aby odešli! Nepochopili jste, že je syn nemocný? To jste opravdu tak bezohlední?“ Pod tímto příspěvkem několik lidí správně argumentovalo, že pravděpodobnost, že daný novinář ťukající na dveře si status přečte je asi jedna ku milionu. „Ustalo prosím to klepání? Můžeme dostat nějaký report o tom, jak tenhle post zabral? Jinak já taky žádám ty zlé novináře, aby přestali bouchat do těch dveří a nedělali tady z toho šaškárnu. A když už jsem tady na profilu předsedy vlády, mohl by prosím někdo opravit výmoly na Šlechtitelské v Klánovicích a koupit mi zítra 20 deka debrecínky,“ napsal Martin Jaroš.

Mimochodem. Pamatujete na „šťastné“ fotografie Andreje Babiše mladšího z Krymu? Ty již na profilu Andreje Babiše nenajdete. Je náhoda, že fotografie vypadaly, jako by je někdo upravil?

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com