Poslanec Jaroslav Foldyna se nechal slyšet, že prý dezinformace je v tomto případě nepohodlná pravda. Narážel na článek SeznamZpráv o tom, že pluk AZOV stále čelí sankcím ze strany USA, ačkoliv už neonacistický není. Jde o dodávky amerických zbraní. Ty Ukrajina může používat s výjimkou pluku AZOV.

To, že pluk má skutečně neonacistickou minulost, je zjevný fakt. Neobstojí však jako ospravedlnění ruské invaze v roce 2022. Pluk totiž už v roce 2015 prošel proměnou. Rusko zahájilo agresi až 7 let poté a navíc k útoku použil také jednotky složené z ruských neonacistů.

„Někteří z podivínů a temných živlů z dob založení Azova si možná opravdu mysleli, že ukrajinskou nezávislost lze manifestovat skrze neonacismus, což bylo idiotské,“ řekl štábní důstojník Azova Ilja Samoljenko. Pluk podle něj s těmito lidmi nemá už „vůbec nic společného“. Za nespravedlivý zákaz podle deníku The Times považují i řadoví vojáci pluku, kteří si stěžují, že přetrvávající spojování pluku s extremismem odráží spíš narativy ruské propagandy než realitu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.