Náš web vydal 7. července článek, který vyvracel v tu dobu dostupné informace (napřiklad článek BBC) o zrušení bankovního účtu v tomto znění:

Na sociálních sítích koluje video ženy, která vystupuje jako „Janina z Londýna“ a na videu tvrdí, že opozičními politikovi Nigelu Faragovi měl být zrušen účet kvůli jeho názorům. Podle videa se to v Británii děje často a má se jednat o mstu liberálů za Brexit.

Není však těžké dohledat skutečný důvod zrušení účtu. „Prestižní banka pro bohaté Coutts, která minulý týden Nigelovi Farageovi uzavřela účet, tak udělala z důvodů neplnění smluvních limitů na účtu. Podle BBC musí klienti Coutts mít na účtu milion liber na investice či tři miliony liber na běžném účtu. Farage minulý týden uvedl, že mu banka uzavřela účet z politických důvodů jako pomstu za brexit a nemůže najít novou banku ochotnou mu účet v Británii vést. Podle informací BBC však Coutts nabídli Farangovi převod pod mateřskou NatWest, která tak přísné limity na účtech nemá,“ píše web Echo 24, který je znám konzervativním pohledem na svět.

V Británii mohou být bankovní účty zmrazeny z různých důvodů, například kvůli podezření z praní špinavých peněz nebo kvůli podezření z podvodu. Banky mohou také zmrazit účty kvůli nedostatku informací o zákaznících nebo kvůli podezření z terorismu.  Neexistuje důkaz o tom, že by banky rušily účty kvůli názorům jejich majitelů.

Mimochodem, Nigel Farage později uznal, že Brexit nebyl úspěšný a že ekonomika z něj nemá žádné výhody. Podle něj se země ekonomicky z brexitu nestala lepší a obviňuje z toho konzervativní politiky za špatné řízení odchodu z Evropské Unie a jednotného trhu.

AKTUALIZACE 27. července 2023: Banka nakonec uznala, že účet smazala z politických důvodů. Banka už se za své chování dopisem od šéfky mateřské společnosti omluvila. Důsledky skandálu jdou ale ještě dál, britská vláda už chystá novelu předpisů tak, aby banky musely klienta na zrušení účtu upozornit tři měsíce předem.

Farageovi ale omluva nestačí. Tvrdí, že obdobné zrušení účtu postihlo tisíce dalších lidí a firem, jejichž případy v médiích nevyvolají takovou pozornost a jsou tudíž vůli bank vydáni napospas. Nejedná se podle něj o exces jedné instituce. Farage britskému deníku The Daily Mail řekl, že ho po „vyhození“ od Coutts odmítlo deset dalších bank.

Alison Roseová, která stála v čele NatWest čtyři roky, rezignovala ve středu nad ránem poté, co přiznala, že sdílela důvěrné informace, které se týkaly účtu Nigela Farage, s BBC. „Udělala jsem vážnou chybu v úsudku, když jsem probírala vztah Nigela Farage k bance s BBC,“ uvedla v úterý. Ještě ten den jí dozorčí rada banky vyjádřila důvěru. Několik hodin poté kolem půl druhé ráno ve středu rezignovala.

Za vydání původního článku se omlouváme.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.