Poslanec Evropského parlamentu a bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage sdílel v neděli na svém profilu falešnou fotografii ženy, která „vítá uprchlíky“. Žena, podle fotomontáže, měla mít na sobě transparent s nápisem „Moje nohy jsou otevřené pro uprchlíky.“ Nigel Farage navíc počastoval ženu nelichotivou poznámkou. „Jaká urážka obětí sexuálního zneužívání v Kolíně a znásilnění v Malmö. Tito lidé jsou nemocní,“ napsal k upravené fotografii.  

 Ve skutečnosti fotografie pochází z roku 2015 a nafotila ji Lasia Kretzelová. Žena ve skutečnosti na sobě má transparent: „moje dveře jsou pro uprchlíky“ a ne „moje nohy jsou otevřené pro uprchlíky“ jak sdílel Farage. Tato fotografie byla v upravené podobě sdílena již vloni. Ale nikdy ji nesdílela tak prominentní osoba, jako Nigel Farage. „Vzpomínám si na svou frustraci, kterou jsem cítila, když jsem viděla, že má fotografie byla vytržena z kontextu, změněna a používána, aby sloužila někomu jinému. Ale v té době to bylo sdílené neznámými lidmi na Facebooku. Žádný skutečný dosah. Myslela jsem, že je lepší to nechat být. Ale dnes to bylo jiné. Dnes to nebyl jen běžný člověk. Dnes to byl bývalý vůdce britské strany nezávislosti. Dnes se jednalo o našeho zástupce. Byl to člověk, který je stále v očích veřejnosti důvěryhodný a sledují ho tisíce očí a poslouchají tisíce uší. Jeho slova mají váhu. Byla jsem informována, že Farage už fotografii odstranil a v následném tweetu přiznal, že fotografie je falešná. Ale škoda už byla hotová. To na tom nic nezmění,“ píše zklamaně Lasia Kretzelová.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.