Nadpisem článku samozřejmě narážím na článek Primy, který bych rád okomentoval a předem se za něj omlouvám. Že spojení CNN a Primy není úplně ideální totiž svědčí i výše uvedený odkaz na článek jiného kanálu televize Prima a to Prima Zoom. Web kanálu Prima Zoom dlouhodobě vysílá do světa bulvár podobný „1000 a jedna zajímavost“. Seriózní zpravodajství by se ovšem mělo sdílení takových materiálů štítit. Bohužel to ukazuje, že online marketing, clickbait a budování organického dosahu je pro spoustu médií důležitější než důvěryhodná identita a novinářská integrita.

Aby bylo jasno, nejde o to, že televize Prima připomněla i zločiny armády USA po vylodění v Normandii. Ačkoliv celý článek nepřináší jakákoliv nová fakta, ale jen spekuluje. Celý článek navíc jde připodobnit k situaci, kdy záchranáři zachrání 10 babiček při povodni, ale při těchto akcích sem tam rozbijí okno nebo překotí květináč: „Neuvěříte, co všechno záchranáři napáchali!! O tom se nikde nemluví!“ Jeden ze závěrů článku Prima Zoom je: „Navíc veřejné domy, které zejména v Paříži nabízely spojeneckým vojákům své služby, doslova praskaly ve švech a na prostitutky se údajně stály fronty.“ Hrozný zločin.

Určitě je dobré si připomínat, že válka byla plná zločinů. Nejvíce zločinů se bezesporu dopustilo nacistické Německo, kde nelze mluvit většinou ani o náznacích lidskosti. Rovněž vojáci Rudé armády se při svém tažením dopouštěli spousty válečných zločinů. I Američané, i Francouzi i Britové. Kdo je bez viny, ať první hodí kamenem, protože vysídlení Němců bylo doprovázeno také zločiny proti lidskosti. Určitě je dobré si i připomínat například to, že jeden z velkých sponzorů NSDAP byl Henry Ford. Vyčítat USA můžeme také to, že 4. listopadu 1939 byl v USA schválen zákon o neutralitě, který USA povoloval prodej zbraní a materiálu oběma stranám válečného konfliktu. Ačkoliv v praxi obchod probíhal pouze se Spojenci. To vše je možné si připomínat. Proč ne. Ale ne takto bulvárně, a už vůbec ne na stránce, která má být zpravodajská.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.