Na sociálních sítích poslední dobou vyskakují reklamy na tzv. „neurokód náplasti“. Tyto náplasti vás mají zbavit nejrůznějších bolestí a obtíží (například špatný spánek). Tvrdí se, že aktivují jedinečné signály buněk, které komunikují s nervovým systémem těla na nové úrovni. Každý aspekt zdraví má údajně svůj vlastní “neurokód”, který tyto náplasti mohou zacílit a optimalizovat.

Ve skutečnosti však neexistují vědecké studie, které by účinnost potvrzovaly. Už v samotných reklamách se píše, že náplasti nic nevylučují do těla, neobsahují žádné léčivo, žádné látky a mají údajně mnoho zacílení. Fungují tedy jako placebo, kdy vás má léčit samotná víra v účinek náplastí. Přestože náplasti neobsahují údajně žádnou látku, jejich účinnost prý funguje jen 24 hodin. Poté si musíte nalepit náplast novou. Jedná se tedy o slušný byznys.

Pokud jde o porovnání s homeopatií, je důležité si uvědomit, že homeopatie je forma alternativní medicíny, která je často kritizována pro nedostatek vědeckého podložení a je považována za pseudovědu některými vědeckými komunitami. Na druhou stranu, některé technologie jako vibrotaktilní stimulace mohou mít vědecké studie, které naznačují potenciální přínosy, ale to neznamená, že všechny produkty, které tvrdí, že využívají tyto technologie, jsou automaticky efektivní nebo vědecky podložené. Je tedy doporučeno přistupovat k takovým produktům s opatrností a hledat nezávislé vědecké studie nebo klinické důkazy, které podporují jejich tvrzení, než se rozhodnete je používat.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.