O útoku VKml na Člověka v tísni skrze lživý příspěvek na Facebooku.

Asi každý ví, že fotky nebo videa je velmi snadné doplnit je o jiný kontext, zasadit je do jiné situace, jiného času. Nedá to moc práce. Právě takhle vzniká spousta hoaxů ( jako třeba ten o lodi nacpané migranty ). Václav Klaus mladší se rozhodl postupovat stejně a vytvořil facebookový přípěvek útočící na organizaci Člověk v tísni, a to za pomoci lživého kontextu.

25.10. VKml zveřejnil následující post:

VKml tvrdí, že na jedné z fotografií oslavuje Karel Strachota ( ředitel a zakladatel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni ) incident, při němž se popral pan Jakl (více zde). A to je lež jak věž. Navíc snadno prokazatelná.

Ověření

  1. fotografie vznikla tři měsíce před potyčkou: Parodickou fotografii zveřejnil Karel Strachota na svém FB 11. února 2019, kdežto „útok“ na pana Jakla se uskutečnil až 25. května. Těžko tedy může jít o reakci na tuto událost, že.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ladislav-jakl-napadeni-spd-tomio-okamura_1907011159_pj

2. Strachota parodoval Lubomíra Volného (SPD), nikoli Ladislava Jakla, konkrétně jednání, jehož se Volný dopustil na počátku února v parlamentu, kdy křičel na poslance Jana Birkeho (ČSSD), aby šel ven, což řada poslanců pochopila jako výzvu k fyzické konfrontaci. (což asi není tak těžké ze Strachotovy fotografie pochopit).

Kdo chce psa bít…

Takže si to shrňme. VKml našel starou fotografii, zasadil ji do zcela jiného (lživého) kontextu a celé to použil jako argument proti Člověku v tísni. Za to si vysloužil přes dva tisíce lajků a přes tři sta sdílení od svých nekriticky uvažujících fanoušků. A když říká, že je „pro svobodu slova“, zjevně tím míní hlavně možnost svobodně lhát. A proto o něm můžeme odteď s klidným svědomím říkat, že je lhář.


contributor