Na sociálních sítích momentálně vévodí téma prezidentských voleb. Ty falešné se ve většině případů týkají Petra Pavla. Několik se týká ovšem i Andreje Babiše. „Spolek Dekomunizace.cz, jejímž cílem je „zbavit Komunistickou stranu a její členy podílu na moci v České republice neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti“, vyvěsil u pražské tramvajové zastávky Újezd banner. Fotografii Andreje Babiše a Gustáva Husáka překrývá nápis „Dalšího Čecho-SLOVÁKA už NE!“ Jde ale o prokazatelnou falešnou informaci. Andrej Babiš je českým občanem, do republiky se přestěhoval krátce po rozdělení Československa. Poukazování na slovenský původ tak je už řadu let naprosto neopodstatněné a pro volby naprosto irelevantní. Srovnání s Husákem je pak argumentačním faulem,“ píše Český rozhlas.

Na Facebooku se také objevuje upravené video, podle kterého měl Babiš údajně použít výraz „hubu drž“ poté, co novinář na tiskové konferenci položil otázku jeho ženě Monice Babišové.

Ani legenda zmiňující nejasně pronesená slova Andreje Babiše, podle níž údajně řekl své ženě: „Tak, hubu drž“ není pravdivá. Podle mediálního analytika Filipa Rožánka Babiš ve skutečnosti řekl: „Tak, kdo je další?“ „Stáhnul jsem záběry ČT24 živě a CNN Prima, nejkvalitnější zvuk má ČT24. Video ukazuje různé verze: originál, zesílení na 200 %, filtrování potlesku přes @ai_lalal a zesílení vyčištěné stopy. S ledabylou artikulací říká: „Tak, kdo je další?“ uvedl Rožánek 16. ledna na svém twitteru.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.