Bloger a bývalý textař Pavel Chrastina v sobotu 16. března 2019 na Neviditelném psu zveřejnil manipulativní článek „Co nám média hlavního proudu zamlžila“.

Přebíráme celý text, zvýraznění jsou původní.

Média hlavního proudu v čele s naší veřejnoprávní televizí se snažila ve zpravodajství o nedávném setkání Babiše s Trumpem vzbudit dojem, že referují o této pro nás bezpochyby velmi významné události odpovídajícím způsobem. Jenže, jak u nás bývá stále častěji zvykem, nebyla to až tak úplně pravda.

Dočkali jsme se přímého přenosu formální části setkání a několika reportáží o průběhu celého setkání, to ano. Ovšem hlavní důvod, proč k tomuto setkání došlo, zůstal i pro pozorného českého diváka zastřen někde ve světě spekulací. Proč asi? Vedle toho, že ta zřejmě podstatná část setkání zůstala neveřejná, je docela pravděpodobné, že byť i pouhý náznak úvah o neveřejné části návštěvy se našim tzv. hlavním sdělovacím prostředkům ani trochu nemohl hodit do jejich krámu. Tomu také odpovídá množství užvaněných komentářů, které se soustředily na nesporné skutečnosti našeho vzájemného spojenectví, jako je rozpad komunistického impéria, nastolení demokracie, náš vstup do Severoatlantické aliance, na úspěšnou obchodní a vědeckou spolupráci, atd. To vše pro oko „prostého“ diváka umně opentleno zcela nedůležitými banalitami.

Totéž se však nedá říci o Američanech. Na závěr každé podobné mezistátní návštěvy bývá zvykem sepsat společné prohlášení vedoucích představitelů, kteří se právě setkali. A právě tam je třeba hledat „jádro pudla“. Tento text jsem obdržel v originále, který byl zveřejněn přímo Bílým domem, a rázem bylo nad slunce jasné, o co ve skutečnosti jde.

Už ve druhém z celkem sedmi odstavců se praví: „Jako vedoucí představitelé Spojených států a České republiky potvrzujeme náš společný závazek ctít demokratické hodnoty, osobní svobody, vládu práva a nezávislost institucí. Sdílíme názor, že mír, bezpečnost a blahobyt závisí na spolupráci samostatných národů. Být silný doma je nezbytným předpokladem k dosažení míru a bezpečnosti za hranicemi své země.“

Chytrému napověz, hloupého trkni. Co asi znamenají formulace „…osobní svoboda, vláda práva a nezávislost institucí…“ a také „…spolupráce samostatných národů…“ v souvislosti s postupným omezováním osobních svobod a předávání národní suverenity salámovou metodou někam do neomarxisty ovládaného Bruselu?

Tohle se přirozeně nemohlo líbit těm, kteří si pletou novinářství s aktivní tvorbou politiky, která je navíc zjevně obrácena proti stěžejním zájmům vlastního národa. Už je to tak, že demokratického politika volí občané, zatímco žurnalistu většinou někdo najme a pak platí.

Zde musím poznamenat, že ne všechny žurnalisty lze takto jednoduše zmanipulovat. Pro nás pro všechny naštěstí. O to více bychom si pak měli vážit těch skutečně nezávislých. Promiňte mi tu odbočku. Nic to však nemění na tom, že právě popsaným způsobem je třeba dešifrovat mlhu, kterou nám předvedl náš „hlavní proud“ u příležitosti tohoto významného setkání vůdčích představitelů obou našich demokratických států.

Chrastina v textu tvrdí, že tzv. média hlavního proudu, zejména ČT, neinformovala poctivě o návštěvě premiéra Babiše u prezidenta Trumpa, protože jim bylo nepohodlné, co se píše ve společném prohlášení obou státníků. Jak je navíc obvyklé v konspiracistické scéně, snaží se vyvolat dojem, že se mu tajnými kanály dostala do ruky anglická verze tohoto prohlášení. Vše je ale vycucané z prstu.

(Konec citace)

Text prohlášení v angličtině (datovaný k 7. březnu 2019) si každý může najít na oficiální stránkách Bílého domu, na které paradoxně odkazuje sám Chrastina. Krom toho na stejnou webovou stránku zprostředkovaně odkazuje i web velvyslanectví USA v České republice.

Pan Chrastina ale zjevně neví, že překlad prohlášení ještě 7. března zveřejnila v plném znění i česká média, například Aktuálně.cz, Česká televize, Novinky.cz, a že ve stejný den byl zveřejněn i na stránkách české vlády. Tradičně tedy spoléhá na lenost čtenářů, aby je mohl krmit lží. Jenže lhát se musí umět, tento případ byl až příliš průhledný. Bohužel zde ovšem máme další ukázku toho, jakou úroveň příspěvků také můžeme nalézt na Neviditelném psu, který je rozkročen mezi Lidovými novinami a Protiproudem.

 

 


author