Poslanecká sněmovna nedávno ve 3. čtení novely zákona o manželství pro všechny páry schválila pozměňovací návrh, který stejnopohlavním párům nepovoluje vstupovat do manželství a nepovoluje jim ani společné adopce. Páry stejného pohlaví budou moci uzavřít jen „partnerství“. Česká společnost tak zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. Partneři si budou moci podle Sněmovnou schválené novely přiosvojit dítě druhého partnera, společné adopce jim však nadále budou zakázány. Pro děti osvojované to znamená, že budou muset proces adopce absolvovat dvakrát za sebou.

V rámci diskuze zaznívaly různé nesmysly ohledně adopcí a výchovy dětí stejnopohlavními páry. Tématu se v loňském roce věnoval projekt „Zeptej se vědce“. „Na závěr lze okomentovat názor, podle kterého se děti žijící s rodiči stejného pohlaví vyvíjejí hůře než děti v rodinách heterosexuálních párů. Vědecké studie tento názor vyvracejí. Děti ze stejnopohlavních rodin se nevyvíjejí hůře, ale spíše stejně nebo někdy dokonce lépe než děti heterosexuálních rodin. Mezi důvody, proč se mohou vyvíjet dokonce lépe, patří např. to, že děti jsou plánované, rodí se tedy do ekonomicky stabilních a zajištěných rodin.

„Výzkumy naznačují, že děti se ve stejnopohlavních párech mají minimálně stejně dobře jako v těch heterosexuálních,“ dodává projekt Zeptej se vědce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.