Dezinformační web Aeronet zveřejnil článek, ve kterém konspiruje s tím, že z údajné nejmenované olomoucké nemocnice unikl dokument, který má navádět zdravotníky, aby všechny pacienty kódovali jako COVID-19 pozitivní. Tím se prý vyrábí obrovská čísla hospitalizovaných pacientů. Marek Pešl z webu Aeronet nemá žádné zdravotnické vzdělání, ale sám sebe pasoval do role odborníka. Článek se následně objevil i najiných dezinformačních webech, např. Nejvícinfo.

O co v dokumentu skutečně jde? Vše souvisí s případem z 22. října 2020. Na nemocnici v Karviné si stěžoval jeden z pacientů, který byl přijat s bolestí na hrudníku a hospitalizován na interně v nemocnici v Karviné-Ráji. O pár hodin později k němu na pokoj přijali dalšího pacienta. Problém byl, že druhý pacient byl COVID-19 pozitivní, což se zjistilo až druhý den. Pacient si nyní stěžuje, že kvůli tomu musel být dalších 9 dní v karanténě a žádá nemocnici o odškodnění.

Povinnost testovat pacienty před hospitalizací přitom teď nařízena žádným opatřením není. „To musí posoudit ta nemocnice ve svém krizovém plánu. Kdy udělá analýzu rizika a řekne ano, u nás je riziko hodně velké, budeme každého testovat,“ potvrzuje ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. Právě onen Aeronetem zveřejněný manuál je krizovým plánem, aby se výše uvedené případy nestávaly.

Některé nemocnice tedy z výše uvedených důvodů testují všechny pacienty a izolují je od ostatních. Manuál pouze radí, jak mají test a zvýšené náklady uvést, aby jim byly uhrazeny pojišťovnou. Úhrady za testy a další úkony nejsou nijak závratné.

Samozřejmě nesmysl je, že pacienti přijatí s podezřením na COVID -19 jsou automaticky počítáni do statistik, a všichni, kterým byl proveden test a zemřou, se započítávají do počtu úmrtí na COVID -19. Do počtu pozitivních testů se počítají jen výsledky z laboratoří. Do statistiky úmrtí s COVID-19 se počítají jen ti, co zemřou s diagnózou U07.1: „Diagnóza COVID-19 potvrzena“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.