Světem se šíří video projevu tanzanského prezidenta Johna Magufuliho, který v neděli oznámil, že testovací sady na přítomnost koronaviru v těle jsou vadné. V živém televizním vysílání prezident v neděli uvedl, že nechal do laboratoře zaslat vzorky, které nebyly lidského původu, ale kterým byla přiřazena jména a věk testovaných. Zatímco v některých případech testy vyšly neprůkazně, jindy byly falešně pozitivní nebo negativní. Například z profilu Alexandera Fehera má přes 3 tisíce sdílení. Není přitom zřejmé, jaký byl důvod prvotního podezření, které mělo za následek zaslání falešných vzorků. Video se šíří i v ČR.

Jak upozorňuje fact-checkingový web Snopes.com, neexistuje žádný důkaz pro jeho tvrzení. Prezentované výsledky také zpochybnila opozice v zemi. Světová zdravotnická organizace odmítla tvrzení tanzanského prezidenta Johna Magufuliho, že testy na koronaviry v jeho zemi byly vadné. Nesouhlasíme s pohledem tanzanského prezidenta,“ řekla regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moeti.

Dr. John Nkengasong, ředitel Afrického centra pro kontrolu nemocí (CDC), uvedl, že Tanzanie používá testovací soupravy dodávané CDC ve spolupráci s čínskou nadací Jack Ma a testy splňují mezinárodní standardy. „Tanzanie používá stejné testy, jaké používají všichni,“ řekl Nkengasong a poznamenal, že je nepravděpodobné, že testy byly vadné.

Prezident Magufuli je terčem kritiky, protože země východní Afriky neprovedla téměř žádná opatření k omezení šíření viru. Magufuli navrhl jako opatření k zabránění šíření viru modlit se a relaxovat v bylinných parních lázních.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com