Prvního června zveřejnila FB stránka Life Is Not Fair video z nedávných protestů v Minneapolis. Protesty začaly po úmrtí George Floyda, kterého zadržela 25. května policie za placení falešným šekem. Floyd se zatýkání bránil a tak jej čtyři policisté spoutali a následně mu jeden z nich 8 minut klečel na krku, přestože si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. I když bylo video zveřejněno na sociálních sítích, policie nikoho z policistů neobvinila. Následovaly masové protesty ve státě Minnesota, které se postupně přenesly do celých Spojených států amerických. Vedení policie obvinilo policistu, který klečel Floydovi na krku až po čtyřech dnech a následně i další tři policisty, kteří se zatýkaní účasnili. Protesty byly doprovázeny případy rabování, žhářství a potyčkami se zasahujícími policisty. Zranění a mrtví jsou jak na straně demonstrantů, tak na straně strážců veřejného pořádku. Asi po týdnu se situace uklidnila a protesty byly drtivou většinou poklidné.

Video je nepřehledné, vypadá to, že je sestříháno ze tří různých zdrojů a nebo jsou některé části vynechány. Zabírá ženu na elektrickém vozíku, kterou v první části odtlačí a fyzicky napadne afroameričan, ve druhé části je postříkána hasicím přístrojem a ve třetí ji černoška zezadu několikrát praští do hlavy. Video je znepokojující a budí dojem, že takové chování nebylo vyprovokované, že žena na vozíčku byla napadena bezdůvodně.

Při bližším zkoumaní slyšíme na pozadí ať nesouhlasné ‘No, no’, ‘Leave her alone’ (‘nechteji na pokoji’) s napadením ženy na vozíčku nebo dotazy, zda je v pořádku a zda pro ni může tázající se něco udělat. Slyšíme také urážky ‘Get the fuck out of here’ (‘vypadni odsud’) a dokonce slova ‘She’s stabbing people’ a ‘She has a knife, watch up’ (‘Bodá lidi’ a ‘má nůž, dejte pozor’). A zavírací nůž v její pravé ruce je skutečně vidět v její pravé ruce od 35. vteřiny, než ho žena o pár vteřin později schová. Když budeme pátrat po dalších informacích najdeme celou řadu protichůdných odkazů ať ve prospěch té ženy a nebo ty, které ji viní z pobodání lidí.

Tématu se zhostil také server Politifact, krerý mapuje odkazy na Twitteru a prochazí různé verze videa, které se na sociálních sítích objevily. Žena se snažila vozíkem blokovat vchod do prodejny Target v Minneapolis, který zrovna rabovali někteří účastníci demonstrace. Žena samotná tvrdí, že ji rabující lidé pobodali, proti tomu se dají najít svědectví, že ona bodala lidi, kteří si z prodejny kradli věci. Celou situaci PolitiFact shrnuje tak, že téměř všechna videa jsou sestříhaná, u některých je vymazán zvuk, aby se daly použít pro osočení demonstrantů. Dá se také najít na video, kde žena bez problému vstává z vozíku a chodí. Politico kvůli nedostatku důkazů z první ruky a absenci potvrzených svědectví nedává verdikt na které straně je pravda.

Rozborem různých videí o události se zabývá také server Insider v tomto článku.

Video ve skupině Life Is Not Fair ma pres 3,4 milionu shlédnutí, 14. tisíc reakcí a 64. tisíc sdílení.


Profilový obrázek

wpseo_editor