Recesistický web G.cz vydal článek „EU chce zakázat Krtečka. Je černý a kope díry v zemi. „Rasistické, nekorektní,“ vykřikují úředníci.“ Ačkoliv je z článku naprosto zřejmé, že se jedná o vtip, facebooková stránka Milujeme české pohádky nebo Milujeme masáž článek sdílí jako fakt. 

Zpráva je zjevně vymyšlená a na konci článku najdeme například: „Reakce dědiců práv na Krtečka se nám zatím nepodařilo získat, nicméně Zdeněk Miler byl vykopán ze svého hrobu, byl napojen na otáčivý rošt a v tomto stavu znovu pohřben. Tím pádem se Zdeněk Miler bude už na věky věku obracet v hrobě z toho, co všechno se kolem Krtečka děje,“ a na úplném konci dokonce i hlášku „A tady zase zjistíte, že EU od příštího roku ruší pohlaví.“ O nesmyslnosti článku svědčí i fakt, že EU nemá žádného tajemníka Evropského parlamentu pro rasovou rovnost a odstranění předsudků a nikdo jako Enrcih Horned neexistuje.

Přesto se zjevné recese chytlo nemálo lidí. Jen na těchto dvou stránkách má článek téměř 500 sdílení. „Já to říkám pořád, ať jde celá Unie do háje! Krtečka zakážou a budou propagovat homosexuální jedince! Fakt všechno na ruby!,“ píše na zjevný nesmysl Irena Jochman-Kučerová. „To si dělají už prdel.. My na něm vyrostli a dnešní počítačová generace nebude znát ani Českého krtka,kterého závidí celý svět…budou znát pohádky ve kterých jsou jen napodobeniny postaviček z minecraftu apod:… kam ten svět spěje…,“ píše Miruš Kapustová.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.