„Ať všichni vidí, komu posíláme naše peníze“. I s takovým komentářem se opět šíří fotografie, které mají dokazovat nacizaci Ukrajiny a takové příspěvky mají tisíce sdílení. Fotografie se však samozřejmě se nevztahují k aktuální situaci. Je dohledatelné, že koláž s nacistickými symboly se objevuje na internetu minimálně od roku 2015.

Na Ukrajině, stejně jako v jiných zemích, jsou někteří neonacisté, kteří se hlásí k ideologii bílé nadřazenosti, nacismu a antisemitismu. Tyto skupiny jsou však okrajové a nemají širokou podporu mezi ukrajinskou veřejností. Někteří z nich se zapojili do bojů proti proruským separatistům na východě země, například v rámci dobrovolnického praporu Azov.

Není pochyb o tom, že v Azovu a dalších dobrovolnických oddílech působili extremisté i obdivovatelé třetí říše Adolfa Hitlera. Zdokumentovala to řada novinářů (z The Guardian, magazínu ReportérBBCThe Telegraph nebo Newsweek) i neziskových organizacíZpráva OSN píše o podezření z válečných zločinů – rabování, znásilňování, mučení zajatců.

Mluvčí pluku Azov Andrij Ďačenko v roce 2015 řekl, že přibližně deset až 20 procent členů tvořili neonacisté. Původně měla jednotka ve znaku například takzvaný vlčí hák, který za druhé světové války používaly nacistické divize. Na vlajce se také nacházel okultistický symbol černého slunce. V roce 2015 se však Azov transformoval.

Od vstupu do oficiálních struktur národní gardy se však podle některých analytiků prapor od radikálů notně očistil. „Mezi Azovem v roce 2014 a v současnosti je velký rozdíl. V roce 2014 to byla v podstatě soukromá polovojenská armáda se silným ideologickým kontextem nacionalismu. Azov je však třeba oddělovat ve dvou fázích. Po ukrajinské reformě ozbrojených sil byl původní kontext praporu Azov zcela změněný. Došlo k výrazné očistě. Lidé spojovaní s neonacistickou ideologií museli Azov po integraci do národní gardy opustit. Současný Azov proto nelze s tím z roku 2014 vůbec spojovat. Má stejný název, ale je třeba ho vnímat jako dvě oddělené věci,“ uvedl například bezpečnostní a vojenský analytik Vladimír Bednár pro server Refresher.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.