Na pultech mnoha knihkupectví najdeme knihu Mýtus 6 miliónů, kterou napsal neonacista David L. Hoggan. V češtině ji vydal už v roce 2016 pod záštitou své manželky další neonacista Radomír Fiksa. Jeho manželka Hedvika Fiksová je jednatelkou nakladatelství Bodyart Press.

„Na základě vámi zveřejněných informací začala Policie ČR prověřovat, zda v dané věci nebyl porušen zákon,“ řekla Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Kniha přitom vyšla už před třemi lety a nabízela ji i největší česká knihkupectví, přesto se o ni policie začala zajímat až nyní. Na dotaz, proč si vydávání antisemitské literatury vyšetřovatelé tolik let nevšimli, policejní prezident nereagoval. Autor David L. Hoggan tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je „záměrným a bezostyšným“ paděláním historie a že jde o „legendu genocidy“.

Deník N upozorňuje, že Bodyart Press přitom vydal i další tituly s otevřeně antisemitským obsahem, například Synagogu Satanovu nebo Spiknutí holokaustu. Policie se také zabývá knihou Obřezaná republika odsouzeného antisemity Adama B. Bartoše, na niž Deník N upozornil nedávno.

Radomír Fiksa má již však nejeden škraloup. Na pultech knihkupectví po celé zemi byla v minulosti k dostání kniha akvarelů od Adolfa Hitlera. Žďárský deník zjistil, že Fiksa byl dokonce několikrát stíhán a souzen za propagaci fašismu a další trestné činy s tím spojené. „Je to už deset let a už jsem na to zapomněl. Ani už pořádně nevím, o co šlo, asi jsem něco vyřvával v opilosti na ulici,“ přiznal Žďárskému deníku už v roce 2008 Fiksa svou minulost.

Podle informací Žďárského deníku byl souzen minimálně dvakrát. Žďárští policisté na něj měli v letech 1999 až 2002 podat celkem tři návrhy na podání obžaloby pro trestné činy propagace a podpory hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. „Mohu potvrdit, že člověk, o kterém mluvíte, byl u našeho soudu v minulosti minimálně dvakrát odsouzen k podmíněnému trestu. Jeho kamarád dokonce tehdy dostal nepodmíněný trest,“ řekl předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Tomáš Lichovník. Radomír Fiksa vlastní i tetovací a piercingové studio, propagoval i obchod s oblečením značky Thor Steinar.

Dříve, než jeho manželka založila nakladatelství Bodyart Press, provozoval nakladatelství Sowulo Press. Už jen název nakladatelství je ale problematický. Sowulo je totiž šestnáctým znakem germánské runové abecedy a je překládáno jako slunce. Během druhé světové války si však nacistické Německo runu Sowulo přivlastnilo ve zdvojeném provedení jako nechvalně proslulý symbol jednotek SS.

Je tedy zarážející, jak kniha Mýtus 6 miliónů se dostala na pulty například knihkupectví Luxor, Kniha.cz Mladé fronty, nebo do obchodu Patro.cz. To, že knihu prodávají pro studijní účely, je asi tak důvěryhodné, jakože Growshopy prodávají semena marihuany pro sběratelské účely.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com