Jaké video má šanci stát se mezinárodním hoaxovým hitem a multikulturní hoaxovou legendou? Ukážu vám jednoho z mých favoritů.

( Aktualizováno ) Po internetu se potuluje obrovské množství amatérských nahrávek a fotografií. Jak jinak, při stále se rozšiřujícím internetovém připojení na straně jedné, a počtu smartphonů na straně druhé. Není samozřejmě žádnou záhadou, že takové fotky nebo videa je velmi snadné doplnit je o jiný kontext, zasadit je do jiné situace, jiného času anebo úplně jiné země. Nedá to moc práce. Stačí mnohokrát třeba jen doplnit titulky nebo sdílet s vymyšleným komentářem.

Položil jsem si otázku, jaká videonahrávka má největší šanci stát se hoaxovým hitem, legendou která obíhá svět v desítkách národních mutacích. Tak především – je třeba myslet globálně. Vybrat takové video, které je univerzální. Dostatečně obecné, významově naprosto jasné a zároveň dost nezřetelné na to, aby nikdo nepoznal odkud pochází a kdo v něm vystupuje.

Chcete příklad?

Dnes si ukážeme, že totožný princip funguje nejen u nás.

Zdroje šířící naprosté bláboly totiž nejsou jen v Čechách. Tak třeba stránka Deutschland DECKT AUF má na Facebooku 54 tisíc fanoušků a nedisponuje žádným webem. Název stránky v překladu znamená Německo odhaluje, a obsahově je založená na prvoplánovitém strašení a neutuchající mobilizaci svých příznivců.

Stránka uvádí sama sebe heslem, které v různých modifikacích známe velmi dobře i z Čech: “Ukazujeme pravdu, o které politici a média mlčí ! Žádná nenávist, ale pouze nahá pravda !” (pozn.1)

Deutschland DECKT AUF_

A tahle FB skupina zveřejnila 29. února 2016 video s názvem: “Flüchtlinge in Griechenland … ohne Worte” čili “Uprchlíci v Řecku … bez komentáře”.

Deutschland DECKT AUF

V něm můžeme vidět malou skupinu policistů ustupujících před mnohonásobně početnějším davem. Dav háže na policisty kameny a stále se přibližuje, až se policisté dávají na útěk. Vypadá vážně děsivě. Chudáci policisté, je jich málo, dav je mohutný a hrozivý, navíc samý uprchlík, imigrant a tak podobně. Video nasbíralo více než osm tisíc sdílení.

Jenže jak už to u podobných zdrojů bývá, kontext je zcela smyšlený.

Video totiž není z Řecka a nejsou na něm uprchlíci. Jenže má potenciál stát se onou hoaxovou legendou. Zopakujme si vstupní podmínky – je univerzální, amatérské a krátké, s jasným vyzněním, ale bez jasných jazykových a kulturních markerů. Nikdo tedy nepozná odkud skutečně je a tak je snazší mu uvěřit v téměř jakémkoli kontextu.

Jak už jsme si řekli, výše zmíněný příspěvek o údajné situaci v Řecku byl publikován na Facebooku 29. února 2016 ve skupině Deutschland DECKT AUF.

Jenže to samé video je ale použito jako záznam demonstrace proti venezuelskému prezidentovi Nicolasis Maduro Morosovi o více než půl roku dříve. ( 13. 6. 2015 )

https://www.youtube.com/watch?v=49dsDV6kswE

Jenomže – světe div se – to samé video ukazuje i demonstranty v čínském Puning City v Guangdongu. ( 24. 12. 2015 )

https://www.youtube.com/watch?v=GAcjra-hSVs

Odkud se tedy nahrávka vzala?

To se zcela jistě nedozvíme. Jako nejpravděpodobnější se jeví určení videa jako zachycení části protestů proti volebnímu zákonu v konžské Kinshase z ledna 2015. Právě v tomto období se totiž nahrávka poprvé objevuje na internetu – a to 19. 1.2015 na konžském blogu Jeannota Kabuya banamikili.skyrock.com.

https://www.youtube.com/watch?v=0aZU6d5MvR8

následně ve stejný den je převzato webem congoflash.com pod názvem Začátek lidového povstání v Kinshase.

congoflash

Původní zdroj se ukazuje jako nevypátratelný už jen pro to, že se jedná o nahrávku amatérskou, s vysokou pravděpodobností však pochází právě z Konga. Kdo je však jejím autorem nevíme.

Nezbývá než si počkat, až přijde česká mutace této zaručené pravdy, kterou nám zlá média a politici tají. Mám za to, že to nemůže trvat dlouho, přece jen video oběhlo svět a už proniklo i do Německa. Tak tedy – který z českých šiřitelů pravdy zvedne nabízenou rukavici a ujme se ho?

Aktualizace 3.3. :

Internetová realita je leckdy rychlejší, než by člověk čekal. Video už v Čechách je, šíří ho FB skupina We are Here At Home.com a už bylo sdíleno 1856x.

weare

Poznámka:

  1. Překlad: Wir zeigen die WAHRHEIT die sonst von Politik & Medien verschwiegen wird. Kein Hass sondern nur die nackte Wahrheit! )
  2. Screenshot blogu banamikili.skyrock.com z 19. 1. 2015

BANAMIKILI WIKILEAKS POUR L AFRIQUE


contributor