aneb tentokrát o nepokojích v Baltimoru vydávaných za útoky migrantů na německou policii.

Na úvod si zopakujme, že největší šanci stát se hoaxem má video dostatečně univerzální, dostatečně obecné, významově naprosto jasné a zároveň dost nezřetelné na to, aby nikdo nepoznal odkud pochází a kdo v něm vystupuje.

Jak už jsem psal minule, není samozřejmě žádnou záhadou, že fotky nebo videa je velmi snadné doplnit je o jiný kontext, zasadit je do jiné situace, jiného času anebo úplně jiné země. Nedá to moc práce. Stačí třeba jen doplnit titulky nebo sdílet s vymyšleným komentářem.

A dnes se podíváme do Polska.

Kurwa mać

Polská FB stránka Kurwa mać! Publikovala 9. ledna video, v němž útočící dav bojuje s policisty. Ti před ním ustupují. Nahrávka nasbírala úctyhodných 1,8 milionu shlédnutí, 32 tisíc sdílení a 6 tisíc lajků.

aa

V komentáři k videu se dočteme: Niemiecka policja ucieka przed imigrantami. Wy Niemcy zamiast martwić się stanem naszej demokracji zajmijcie się lepiej waszymi gośćmi.

Což se dá přeložit jako: Německá policie prchá před imigranty. Německo by se namísto starostí o stav naší demokracie mělo lépe postarat o své hosty.

Na video, které bylo sdíleno polskou stránkou se můžete podívat zde či zde:

Niemiecka policja ucieka przed imigrantami 🙂 Wy Niemcy zamiast martwić się stanem naszej demokracji zajmijcie się lepiej waszymi gośćmi 🙂 :like:

Zveřejnil(a) Kurwa mać! dne 9. leden 2016

Jenže…

Nejde o policii německou, nýbrž americkou, což bystrým pozorovatelům muselo být jasné z nápisů na štítech. Následně nebylo až tak obtížné zjistit, že ve skutečnosti policisté na nahrávce neustupují před imigranty, ale před výtržníky během Baltimorských nepokojů, které proběhly během dubna 2015.

Fakta

Videozáznam pořízený z helikoptéry začíná na rohu Woodbrock a Westbury Avenue, nedaleko obchodního centra Mondawmin Mall v severozápadním Baltimoru. Porovnejte sami pozici z videa s ulicí z Google Maps. Právě zde video totiž začíná.

Na leteckých záběrech následně policie ustupuje po směru vyznačeném šipkou.

Westbury Ave – Směr postupu

A pokud vám to i tak přijde neprůkazné, tady máte stejnou situaci zachycené na nahrávce, kterou pořídil policista ze země, a to 27. dubna 2015.

Více o Baltimorských nepokojích si můžete přečíst například tady.

Co říci závěrem..

Tak tedy nezbývá než si počkat, až přijde česká mutace této zaručené pravdy, kterou nám zlá média a politici tají.

Aktualizace

Tento hoax se v Čechách už objevil. Na jeho výskyt upozornila už 8. ledna FB iniciativa Stop náboženské i rasové nenávisti.

Pozor další video hoaxík. Českým facebookem se... Stop náboženské i rasové nenávisti

Slovenská stránka Dezinformácie Hoaxy Propaganda ( záchyt hoaxu 12. 3. )

-1  Marian Magát a protiimigrantský HOAX z Poľska ...   Dezinformácie Hoaxy Propaganda


contributor