Český prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová se kromě politiky a státnických rolí činí i na kulturních a společenských akcích, jak jen mohou. Společně třeba navštívili Ceny Anděl či filmový festival v Karlových Varech a nyní se vydali i na Colours of Ostrava. Příspěvky na sociálních sítích však píší, že zde byl prezident popliván. Stalo se tak na základě smyšleného nadpisu článku Extra.cz.

Příspěvek obsahuje snímek článku, který vychází z vizuálu serveru Extra.cz a je doplněný titulkem „Manželé Pávkovi na festivalu Colours of Ostrava. Eva si stěžovala, že jí lidé velmi sprostě nadávají. Prezident Pávek schytal pár luxusních plivanců do obličeje.“ Pávkem je zde zjevně myšlen prezident Petr Pavel, jedná se totiž o krycí jméno, které mu bylo přiděleno v roce 1988 při nástupu na postgraduální studium (tzv. zpravodajský kurz). Podle Pavla Beneše, který studium společně s ním absolvoval, dostávali krycí jméno všichni účastníci kurzu. Server Extra.cz o tom, že Petr Pavel a jeho manželka společně Colours of Ostrava navštívili, skutečně informoval. Pravý titulek nicméně hlásá něco zcela jiného: „Manželé Pavlovi na festivalu Colours of Ostrava. Eva zazářila i v ležérním outfitu, prezident byl na roztrhání“. Podle bulvárního serveru návštěvníci festivalu prezidenta i první dámu přijali vřele,“ zjistil fact-checkingový web Demagog.cz.

Projekt Demagog.cz také zjistil historii webu a stránky Nadruhou.net, která falešný článek rozšířila. Původně to byl web, na kterém mohli lidé stahovat MP3 nahrávky. Později však stránka začala podporovat Jaroslava Baštu a nyní šíří tyto falešné články.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.