Do e-mailů řetězovou formou je stále rozesílaná údajná zaručená informace, že moderátor ČT Václav Moravec bere 141 tisíc za hodinu práce. „A je to venku, odměny pro Václava Moravce v ČT jsou za hodinu 141 tisíc Kč, musela to ČT zvěřejnit dle rozhodnutí soudu.“ Soud však nic takového nezveřejnil. Dne 31. 5. 2022 zrušil Městský soud v Praze rozhodnutí generálního ředitele České televize Dvořáka, kterým odmítl sdělit informaci o výši nákladů na výrobu pořadů Otázky Václava Moravce a Fokus Václava Moravce v roce 2017, prý kvůli ochraně obchodního tajemství. O konkrétní odměně se však v rozsudku nepíše.

ČT odmítá jakékoli informace o výši platu poskytnout s tvrzením, že by tím porušila právo na soukromí dotčených moderátorů nebo jiných zaměstnanců či spolupracovníků. „Jde o nátlak, s nímž žiji již 15 let a podobné zkušenosti mají i další moderátoři, kteří jsou nepoddajní. Mohli bychom se třeba bavit o kampani proti Janu Krausovi, když byl v České televizi,“ uvedl. „Kvůli mlčenlivosti, kterou mu ukládá zaměstnanecká smlouva, nemůže uvést přesnou výši svého platu, ale o statisíce věru nejde. Aniž bych porušil zaměstnaneckou smlouvu, mohu říci, že můj plat nedosahuje ani výše platu jednoho z posledních žadatelů o zveřejnění mého platu Zdeňka Koudelky (bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, hlavní autor amnestie Václava Klause – pozn. red.), který pobíral na státním zastupitelství ať už jako řadový státní zástupce nebo náměstek,“ řekl Václav Moravec.

Zveřejnění informací se dožadují především komunisté. V době, kdy byli ve sněmovně, chtěli na redaktory ČT vztáhnout zákonnou povinnost zveřejňování platů. Negativně se tehdy k návrhu postavila i vláda Andreje Babiše. Komunisté vysvětlovali, že jsou podle nich majetková přiznání novinářů nutná, protože zásadně ovlivňují veřejné mínění. Podle partaje pod vedením Vojtěcha Filipa přispějí přehledy příjmů a majetku k objektivnímu a vyváženému informování.

Vláda namítla, že od dohledu nad vyvážeností vysílání jsou tu mediální rady a příslušné paragrafy. Valentův pojem „profesionální novinář“ navíc nikde v právním řádu neexistuje. Toto nejasné vymezení profesionálních novinářů pak zavdává pochybnosti, jestli by musel majetkové přiznání odevzdat každý, kdo pracuje v České televizi a Českém rozhlase, nebo třeba jen ti, kdo mají žurnalistické vzdělání. Není ani vysvětleno, jak by to bylo s externími spolupracovníky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.