Na různých platformách se stále šíří video Ladislava Vrabela, který toto video umístil na Facebook 20. dubna 2024. Ve videu aktivista a dezinformátor straší, že české nemocnice dostaly příkaz připravit se na válku. „Poté, co se premiér Petr Fiala (ODS) vrátil z návštěvy Bílého domu. Všechny fakultní nemocnice dostaly zprávu o tom, že mají udělat inventuru, zkontrolovat stav zásob a udělat ekonomiku na případnou válku,“ straší ve videu, které bylo sdíleno více než tisíckrát. Kromě toho se video šíří na Telegramu nebo WhatsAppu.

Podle samotných nemocnic ale nic takového na odděleních neproběhlo. „Fakultní nemocnice Olomouc žádný takový příkaz neobdržela,“ vyvrátil dezinformátorovo tvrzení pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál například mluvčí Adam Fritscher. Podobně se vyjádřila i mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Takto formulovaný pokyn jsme nedostali,“ uvedla Tereza Romanová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.