Web Hrot 24 publikoval článek, podle kterého v Německu krachuje byznys se solárními panely. Důvodwm mají být levné panely z Číny. Jen za rok 2023 Německo přidalo 15 gigawattů nového instalovaného výkonu ve fotovoltaice. O rok dříve to bylo 7,4 gigawattu. rok 2024 není samozřejmě sečtený, známe nicméně údaj za první pololetí, kdy bylo instalováno nových 7,5 GW. Potvrdil se tedy trend z roku 2023. Celkový instalovaný výkon německé solární energetiky se vyšplhal už na 80 GW.
Fotovoltaika je jedním z nejlevnějších zdrojů energie vůbec a již dnes je jedním z nejdůležitějších zdrojů výroby elektřiny. Do roku 2030 má být v Německu nainstalováno 215 GW fotovoltaických elektráren. Aby toho bylo dosaženo, má se roční výstavba ztrojnásobit, a to ze 7,5 GW v roce 2022 na 22 GW v roce 2026. Rozšíření se má uskutečnit zhruba stejným dílem na střechách a pozemcích.
„Co je ale realita: obrovský nárůst zájmu v letech 2021-2023 vedl k tomu, že se do oboru pustil kdekdo, kdo má doma kombinačku a rozpozná plus od mínusu. Ostatně zcela stejně jako u nás doma, kde byl tento “boom and bust” stejný. Jakkoli nevím, jak tomu bylo přesně v Německu, u nás vznikly až stovky montážních firem, jejichž fungování bylo na základě “nejdřív vyber zálohu… a pak se uvidí”. Logicky z nich obrovské množství pokrachovalo: neměli dovednost, efektivitu, nebyl tam pevný, odborný fundament. Trh se procházel překotným růstem a následujícím čištěním, tedy konsolidací: zůstávají hlavně firmy, které odbornost mají a jsou i finančně pevné.
Nekrachují tedy “solárníci”, jak píše zmíněný fosilní plátek, ale ti, kteří fotovoltaiky stavěli. Kromě vyčištění trhu o různé dobrodruhy přispěl možná úplně nejvíc faktor poklesu cen komponent – nejdříve panelů, v současné době bateriíí.
Montážní firmy totiž nerealizují svůj zisk na vlastní montáži,ale zejména na marži na vlastním zařízení. Cena panelů a tedy i marže v absolutní hodnotě klesla během posledních pár let na třetinu (!), baterie míří zhruba k polovině. Cena zařízení je přitom u domkářských instalací tou největší částí celkové ceny: pokud klesla z 400 na 200 tisíc, spadla i marže z (řekněme) 120 na 60 tisíc. A to je zřemě ten nejsilnější důvod problémů instalačních firem – naopak zákazníci se radují. Pokud tedy Hrot píše, že firmám se přestává vyplácet montovat nové panely na střechy domů, je to naprosté nepochopení situace, to ani není potřeba rozvádět,“ konstatuje investor Jiří Hlavenka.