Přes 3 tisíce sdílení má bizarní video německého aktivisty, který si vyložil informaci o tom, že chybí lůžka tak, že chybí nemocniční postele. Na 40vteřinovém videu se nachází na skládce vyřazeného zdravotnického materiálů, kde se nachází i stará polohovací lůžka. Němec ve videu si to vykládá jako důkaz, že lůžka nechybí, když jsou ne skládce. „Tady jsou ty nemocniční postele, co v nemocnici chybí. Muž je našel. Takhle nevypadá pandemie, to je Podvod,“ píše Martin Palička.

Ve skutečnosti v krizové době nešlo o lůžka ve smyslu postelí, ale o nedostatek přístrojů a personálu. Situace je v současné době již v českých i německých nemocnicích mnohem lepší, ale na konci února a začátkem března byla situace velmi kritická. „Nemocnice sice dokážou množství postelí s vybavením zvýšit, ale potřebují k nim podle standardů i odpovídající počet lékařů a sester,“  psal například Deník. Na podzim chyběly i přístroje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.