Uprchlíci v Německu znesvěcují hroby, jedí labutě, mohou beztrestně krást v obchodech a dostávají od státu poukázky do veřejných domů. To jsou jen některé mýty, které vyvrací projekt Hoaxmap.

Inspirací k založení stránky se stala pro Karolin Schwarz práce v přijímacím centru pro uprchlíky v Lipsku. “Když jsem lidem říkala, že pracuji s uprchlíky, automaticky jsem byla konfrontována s takovými falešnými zvěstmi”, uvedla Schwarz pro Der Tagesspiegel.

Doposud bylo zdokumentováno více než 300 případů šířících se hoaxů o uprchlících v prostoru Německa a Rakouska. Jednotlivé falešné zprávy jsou do interaktivní mapy zaneseny pouze v případě, že se jedná o skutečně vyvrácené mýty a jsou doplněny odkazy na zdroje, z nichž při ověřování čerpáno.

Mezi vyvrácenými hoaxy tak najdeme celou řadu falešných zpráv o vraždách, týrání zvířat, sexuálním násilí, vandalismu a tak podobně, které v některých případech pronikly i na český internet. Tématu nejrozšířenějších německých mýtů se budeme dále věnovat i na našem webu.

Mapu ( pouze v němčině) naleznete zde: http://hoaxmap.org/, či na Twitteru.


administrator

Tým manipulatori.cz