Kromě nás ověřují dezinformace i jiné organizace a média. Přinášíme krátký přehled.

Tisíce lidí sdílely na Facebooku nedávno příspěvek Nely Liskové, podle kterého chystá Evropská unie vyhostit veškeré ruské diplomaty jako gesto solidarity s Českou republikou. Není to pravda. Podle mluvčího EU nemůže být takové rozhodnutí celoevropské, ale záleží na každé členské zemi, jak zareaguje. Navíc ani sama Česká republika neplánuje vyhostit veškeré ruské diplomaty: sedm jich má na pražské ambasádě zůstat. Autorkou příspěvku je Nela Lisková, bývalá politička a samozvaná „konzulka” separatistické Doněcké lidové republiky, jejíž činnost zmínilo ministerstvo vnitra ve své zprávě o extremismu na území České republiky v roce 2016. Více v článku AFP.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých týdnech informace o tom, že Nejvyšší soud USA rozhodl v neprospěch povinného očkování na základě žaloby podané Robertem F. Kennedym Jr. Není to pravda. Precedent pro povinné očkování, který Nejvyšší soud vynesl v roce 1905, nebyl od té doby zpochybněn. Kromě toho není očkování proti onemocnění Covid-19 v USA povinné. Více v článku AFP.

Ministerstvo obrany odmítlo, že by byl ve Vrběticích skladován materiál zakázaný mezinárodními dohodami. Označilo to za klasický případ šíření dezinformací. Na webu ministerstva obrany to uvedl jeho mluvčí Jan Pejšek. O údajném uskladnění zakázaných protipěchotních min se o víkendu zmínila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová. Více v článku Českého rozhlasu.


author