Proruská aktivistka a bývalá konzulka ilegálního zastupitelství neexistující Doněcké lidové republiky na svém FB profilu publikovala příspěvek o nedávném zvýšení napětí mezi USA a Ruskem. Lisková píše, že americký prezident Joe Biden doporučuje Rusku, aby se zbavilo prezidenta Vladimíra Putina, Rusům prý působí jen problémy. Má jít o jakési ultimátum a autorka dále rozebírá, proč podle ní Biden není hoden takové soudy dělat.

Nejprve si shrňme, jak se vyvíjely vztahy USA a Ruska se změnou prezidenta ve Washingtonu. Biden v proslovu 4. února vyzval Rusko k okamžitému propuštění Alexeje Navalného, kterým byl jen o pár dní dříve odsouzen k vězení na 3,5 roku. Navalnyj byl také 20. srpna loňského roku otráven ruskou tajnou službou FSB, která použila jed novičok a zachránil ho až převoz z Ruska do nemocnice v Berlíně. Reakce ruské strany byla ostře odmítavá a Bidenovu výzvu označila za ultimátum, přestože Biden ničím nehrozil a ani nedal žádný časový limit. Biden také dal rozhovor televizi ABC ve kterém došlo i na Putina. Biden řekl, že Putin je zabiják a že připravuje odvetu za ruské vměšování do amerických voleb v letech 2016 a 2020. Také připomněl nedávný hackerský útok na americké vládní instituce.

V žádném z těchto ani v jiném vyjádření Biden neřekl slova, které mu Lisková přisuzuje. Nevyzýval Rusy, aby se zbavili Putina ani nemluvil o Putinovi jako příčině ruských problémů. Lisková pokračuje tvrzením, že Biden celé dny řeší pleny, což je výmysl. Ostatní věci jako pád na schodech, spletení si příbuzných a nebo zmínění viceprezidentky Harrisové jako prezidentky se skutečně staly, přestože Lisková tyto útoky tlačí do absurdních poloh.

Celý komentář Liskové je ve skutečnosti ukázkový případ argumentačního faulu Ad Hominem. Lisková se nezabývá slovy Bidena, které si navíc sama vymyslela, ale útočí na jeho činy bez jakékoli souvislosti nebo návaznosti na Rusko a nebo Putina. Zmínka o ultimátu je přejímání proruského vidění událostí, které je však v rozporu s fakty.

Příspěvek Nely Liskové má přes 1,300 reakcí a 680 sdílení.


wpseo_editor