Opravdu si neděláme iluze o čínském režimu a je prokázané, že čínský režim zatajoval některé informace o koronaviru SARS-CoV-2. Prima na svém zpravodajském webu CNN Prima News však vydala 11. září zprávu, která je opřena jen o tvrzení jedné viroložky. Článek nese nadpis: „Koronavirus vytvořili ve Wu-chanu, tvrdí hongkongská viroložka. Brzy prý dodá důkazy.“

Hongkongská viroložka Li-Meng Yan tvrdí, že koronavirus SARS CoV-2 pochází z čínské laboratoře a že brzy zveřejní o svém tvrzení důkazy. Řekla to v britské talk show Loose Women komerční televize ITV. Yan ze strachu před čínskými úřady z Hongkong prý uprchla a nyní se ukrývá na neznámém místě v USA.

Problém je, že viroložka důkazy slibuje již od července, kdy vystoupila na Fox News. Proti slovům se tehdy okamžitě distancovala Hongkongská univerzita. Profesor Keiji Fukuda tvrdí, že nebyla zapojena do výzkumu zaměřeného na přenos viru SARS-CoV-2 z člověka na člověka. Je však pravdou, že v květnu se věnovala přenosu na křečky.

Nezastáváme se ani jedné z teorií. Dle našeho názoru by však zpravodajství nemělo pracovat jen s tvrzením jedné osoby, ale mělo by dát prostor i protistraně. V posledním odstavci se objevuje jen jednou větou reakce mluvčího čínské vlády.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com