Náš web už v několika článcích psal o vlně hysterie, která se spustila v souvislosti s dovozem potravin z Ukrajiny. Ty se přitom do České republiky dováží už léta. Je pravdou, že do zemí V4 se dostalo i zboží, které bylo původně určeno do jiných zemí, protože Rusko blokuje lodní cestu do Asie a Afriky. Hysterie je podporována i například „drůbežářskou unií“, která bezesporu chrání české drůbežáře. Důvod je jasný. Ukrajinské potraviny jsou méně kvalitní, ale také mnohem levnější. Pro české firmy jsou tedy nevítanou konkurencí.

Zároveň si musíme uvědomit, že Polsko nebo Slovensko čekají parlamentní volby. Na zákaz v těchto zemích tedy nahlížíme s určitou rezervou. Není totiž tajemstvím, že například Právo a Spravedlnost v Polsku má velkou voličskou podporu ve menších městech a na polském venkově. A samozřejmě i v Polsku je ukrajinské zboží nevítanou konkurencí.

V této souvislosti je také možné zmínit několik paradoxů. S tím, že zboží z Ukrajiny nemusí splňovat podmínky v ČR, začali lidé odmítající Evropskou unii. Přitom je to tak, že Evropská unie má velice přísné normy na dovoz potravin. I přesto však nebyly v ČR zajištěny žádné potraviny, které by normy nesplňovaly.

Po zákazu dovážení ukrajinských potravin navíc také ve velkém volají lidé, kteří v době pandemie propagovali koňskou pastu Ivermektin nebo jsou schopní a ochotní konzumovat dezinfekci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.