Na sociální síti Facebook opět budí vášně několik let stará fotografie, která pochází z jednoho z uprchlických táborů na Blízkém východě. Na jedné straně lidé, kteří se ptají, jaký je důvod nepomoci této ženě/dívce s dítětem, na straně druhé Petr Hampl, který vyplodil nechutný příspěvek.

V prvé řadě je nutné napsat, že fotka není aktuální. Vyfocena byla pravděpodobně v roce 2016 v uprchlickém táboře v Severní Sýrii. Odborníci na Blízký východ se shodují, že na fotografii je mladá kurdská žena (nebo dívka) s dítětem.

O to nepochopitelnější je status Petra Hampla, který píše něco o džihádistech. Byly to právě kurdské milice, které proti džihádistům bojovaly po celou dobu války. Hampl se vše snaží svést na neziskové organizace. Ty jsou však jediné, které skutečně pomáhají i v daném regionu. Tvrzení, že fanatici z neziskovek prosadili takové poměry, že společně s ženou a dítětem by nutně přišla i tlupa džihádistů, je už absolutně mimo. Hampl možná naráží na tzv. slučování rodin. Jde však pochybovat, že kurdská žena (nebo dívka) má v příbuzenském stavu nějaké džihádisty, v neposlední řadě pak akt slučování rodin je poměrně složitý.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com