Apríl je dnem, kdy se stává lež pravdou i ve velkých sdělovací prostředcích. Zveřejňujeme tedy několik vtipů, které měly masovou viralitu. Ale nejprve něco k historii.

 „V Íránu se slaví apríl už tisíce let. Vůbec první zmínka o něm pochází z roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mýtický král Jamšíd. Íránci oslavují tento bláznivý den tradičně 13. dne prvního měsíce roku – a toto datum připadá právě na náš 1. duben. Apríl v evropské podobě je anglosaská tradice, poprvé s ním přišli v Anglii ve 14. století. V Chaucerových Povídkách Canterburských je příběh, ve kterém liška napálí pyšného kohouta. Chaucer den povídky situoval na 32. den od března. Myslel tím zřejmě 2. květen, ale Angličané to pochopili jako 1. duben, Od té doby se tradice ustálila právě na 1. dubnovém dni,“ píše Tn.cz.

 „První známá písemná zmínka o vyvádění aprílem v českých zemích je z roku 1690 a pochází z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy. Na konci 18. století jsou v české literatuře zprávy o prvodubnovém vtipkování již poměrně časté. Podle jedné z teorií má obyčej původ ve druhé polovině 16. století ve Francii, kde král Karel IX. v roce 1564 ediktem roussillonským stanovil začátek nového roku na 1. leden. Někde ho totiž slavili 25. března na Den zvěstování Panny Marie. A ti, kteří se tímto ediktem neřídili a slavili příchod nového roku stále celý týden do 1. dubna,“ píše Deník.cz. V dřívějších dobách se oběti žertů často posílaly pro neexistující věci, třeba komáří sádlo, zaječí peří, obecní nůžky, hodinářskou motyku, červené hřebíky, ohýbák na cihly, bublinku do vodováhy nebo mezery do žebříku.

„V dubnu 1934 mnoho velkých amerických novin jako Daily Mirror, Daily News či New York Times převzalo a otisklo fotografii, na které muž létá pomocí síly svých plic. Titulky hlásaly o prvním muži, který létá svépomocí.  Německý pilot Erich Kocher měl na hrudi připevněný přístroj. Kocher měl foukáním roztáčet rotory a díky plicnímu pohonu se mohl vznést do nebes. Pro vzlet a přistání mu sloužily na nohou připevněné lyže. Americká média naletěla aprílovému žertu německého zpravodajského časopisu Berliner Zeitung Illustrirte,“ informuje Echo24.cz.

 „V roce 1957 se diváci televizního pořadu BBC dozvěděli, že díky mírné zimě a úspěšnému boji s broukem nosatcem špagetovým se švýcarští farmáři těší z neobyčejné úrody špaget. Záběry Švýcarů tahajících ze stromů špagety pak vedly k záplavě telefonátů o diváků, kteří chtěli vědět, jak si mohou vypěstovat špagety na vlastní zahrádce,“ píší Novinky.cz.

 „1.dubna 1980 oznámila britská BBC, že je třeba jít s dobou, a proto budou legendární hodiny na londýnské věži Big Ben vyměněny za digitální. Oznámení vyvolalo obrovské zděšní a rozzuření Britové proti takovému nápadu hlasitě protestovali. Japonská BBC navíc dodala, že ručičky z hodin budou prodány prvním čtyřem lidem, kteří jim zavolají. Okamžitě se začali hlásit zájemci,“ píše Tn.cz.

 „Čínské oficiální státní noviny China Youth Daily otiskly v dubnu 1993 na titulní straně oznámení, že se vláda rozhodla udělit výjimku držitelům s doktorským titulem. Výjimka se týkala politiky jednoho dítěte, a tak dala naději všem držitelům titulu, že si budou moci pořídit další potomky. Toto rozhodnutí mělo zvýšit počet inteligentního obyvatelstva, a tím snížit potřebu zahraničních odborníků, kteří by pomohli státu s modernizací. Ačkoliv byl aprílový žert okamžitě prozrazen, tuto údajnou vládní výjimku z politiky jednoho dítěte přejala zahraniční média i agentury. Čínská vláda odsoudila apríl jako nebezpečnou západní tradici. Pekingský deník pro intelektuály označil apríl za den lhářů a upozornil na jeho špatný vliv,“ dodává Echo24.cz.

S převratnou novinkou přišel v roce 1998 jeden americký řetězec s rychlým občerstvením. V novinách nechal na apríla otisknout celostránkové inzeráty na první hamburger pro leváky. Všechny ingredience jsou v něm údajně otočené o 180 stupňů, takže se levákům lépe drží. Z povedeného vtípku pak byli nešťastní zejména prodavači, kteří neustále museli vysvětlovat, že nic takového nemají,“ psal Šíp.

 „BBC v televizním pořadu Zázraky vývoje informovala v roce 2008 o tom, že se jejím kameramanům na ostrově Krále Jiřího podařilo natočit tučňáky, kteří létají za teplem. Pobavila tím miliony lidí, ale dalším milionům na létajících tučňácích nepřišlo nic divného.

V Německu vyšla na apríla zpráva, že listonoši vyfasují buřty na odlákání útočících psů, podle agentury ITAR-TASS moskevská telefonní společnost poskytne žadatelům o pevnou linku nejen přístroj, ale i kabel maximálně 40 km dlouhý, aby si linku sami natáhli.

V Kanadě se dalo dočíst, že část elektřiny budou vyrábět točící se dveře velkých úřadů. Aprílu se nevyhnul ani Vatikán, který podle jednoho náboženského webu plánuje vznik vlastní letecké společnosti. Uvažuje se i o názvech RatzingAir nebo Angels Airlines. Ta rozverná aprílovská tradice svět baví,“ poznamenává Kafe.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.