Někdejší tajemník SPD Jaroslav Staník se vyhýbá soudnímu líčení. Jako tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomio Okamury měl v listopadu 2017 ve sněmovním klubu v opilosti vyzývat k zabíjení menšin, posílat gaye, Romy a Židy do plynu. Staník obvinění odmítl. Náš šéfredaktor Jan Cemper na něj v té souvislosti podal trestní oznámení. Na jeho základě byl Staník v únoru 2018 obviněn z popírání genocidy a podněcování nenávisti. Hnutí SPD se od Staníka vzápětí distancovalo, oznámilo, že již není tajemníkem strany, a tuto informaci následně odstranilo i ze svých webových stránek. Na konci července 2018 ho uznal soud vinným. Odsoudil ho k ročnímu podmínečnému trestu, se zkušební dobou dva roky, a pokutě 70 000 Kč. Staníkův obhájce ale proti rozsudku podal takzvaný odpor, bývalého tajemníka tak čeká hlavní líčení. Staník se soudnímu líčením vyhýbá s odvoláním na zdravotní důvody.

„Z podněcování k nenávisti vůči skupině osob a schvalování genocidy se měl Staník začít u Obvodního soudu pro Prahu 1 zodpovídat 6. září hodinu po poledni. Proces však neodstartoval. Hlavní aktér případu nechal po svém advokátovi vyřídit, že není v kondici. Omluvil se ze zdravotních důvodů. Dosud nebylo jasné, co za jeho údajným kolapsem stálo. Soudu svou absenci však oficiálně doložil. Podle informací serveru Lidovky.cz někdejšího funkcionáře SPD trápí potíže s krevním tlakem, z nich plynou další komplikace. Lidovky.cz současně zjistily, že Staník opravdu ulehl do nemocnice. Shodou okolností ho špitál přijal přímo 6. září, kdy mělo hlavní líčení započnout. V nemocniční péči zůstal jediný den, hned 7. září ho špitál propustil a svěřil do péče jeho obvodního lékaře. Od té doby je extajemník v pracovní neschopnosti,“ píší Lidovky.cz.

Web Aktuálně.cz také upozornil, že ačkoliv Staník není již oficiálně asistentem poslance Holíka, do sněmovny stále dochází. „V současnosti pan Staník předává agendu nové tajemnici, a to v souvislosti s účetnictvím hnutí v souladu se zákonem o politických stranách tak, aby byla práce předána v pořádku,“ zdůvodnila Aktuálně.cz Staníkovo docházení do sněmovny Dolenská. Web aktuálně.cz ovšem upozorňuje, že ono předávání trvá podezřele dlouho. „Agendu nicméně Staník předává už téměř půl roku. O jeho konci ve straně i ve funkci tajemníka informoval Okamura oficiálně už 21. února,“ psal web Aktuálně.cz v červenci. Podle Lidovek.cz do sněmovny dochází dodnes. Předávání tedy trvá už tedy trvá 8 měsíců.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.