V Košicích za poslední měsíc hospitalizovali dva lidi intoxikované ivermektinem. V případě jednoho jde o život ohrožující stav s poruchou vědomí a dalšími závažnými neurologickými příznaky. „U uvedených pacientů jsme zaznamenali více než 1000násobné překročení koncentrace léku v krvi,“ uvedl pro slovenský Denník N primář Kliniky pracovního lékařství a klinické toxikologie UNLP Marek Varga.

„V případě ivermektinu máme na trhu i veterinární přípravky různé síly a způsobu užívání. V praxi jsme zaznamenali užívání kapek k zevnímu použití k léčbě opeřenců, které pacienti užívali perorálně. O koňských pastách ani nemluvě. Na základě laického užívání může velmi rychle dojít k předávkování ivermektinem,“ upozornil primář Kliniky infektologie a cestovní medicíny UNLP Martin Novotný.

V americkém Mississippi dokonce existuje Centrum pro kontrolu otrav, kam najednou začali volat lidé, že se léčí sami a že je jim hrozně zle. Sedmdesát procent z nich užívalo ivermektin pro dobytek. Když pak FDA evidovala skokový nárůst otravy koňským ivermektinem i v jiných amerických státech, musela vydat prohlášení: „Nejste koně. Nejste krávy. Jako fakt – vykašlete se na to.“

Odborníci UNLP zdůrazňují, že ivermektin není lékem na covid-19. „Není a nebude. Žádné odborné studie to nepotvrdily. Původní indicie, že by mohl být nápomocný, byly vyvráceny. Potvrzuje to i naše praxe, která ukazuje, že opakovaně přijímáme k hospitalizaci pacienty, kteří užívali ivermektin a nezřídka skončili na umělé plicní ventilaci. I u našeho ivermektinem intoxikovaného pacienta došlo k rozvoji vážného covidového zápalu plic, který sám o sobě vyžaduje hospitalizaci. Takto jsme museli pacienta hospitalizovat pro intoxikaci,“ dodal infektolog Novotný.

Ivermektinové tablety jsou schváleny ve velmi specifických dávkách pro některé parazitické červy a pro specifická kožní onemocnění. Ivermektin také není antivirotikum a covid prostě je virové onemocnění.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.