Proruští dezinformátoři se opravdu neštítí ničeho. Příkladem toho je účet „Rades Mlýnek“, který začal šířit informaci o úmrtí malé holčičky, která trpěla ztrátou části chromozomu 1, tedy ojedinělým genetickým onemocněním. Malá Verunka Synková bohužel 3. dubna zemřela ve svých třech letech.

Proruský dezinformátor bez vědomí rodičů spustil obvyklou argumentaci „víčky“. „Naše zdravotnictví na léčbu této krásné holčičky nemělo peníze. Proto rodiče a my ostatní jsme sbírali “VÍČKA” aby Verunka měla na léčbu. Kdyby se naše zdravotní pojišťovny snažily více dělat něco pro naše nemocné děti, platily rehabilitaci možná by tu byla s rodiči a se sestřičkou. Hlavně, že je pro Ukrajince a naše děti mají umírat? Proč jako? Normálně brečím… Pro cizí je a pro české není? Na naše se dělají konta kam přispívají český lidi a Ukrajinci mají léčbu zdarma,“ napsal. Příspěvek měl tisíce sdílení.

Jak bylo již napsáno, stalo se tak bez vědomí rodičů. Rades Mýnek zkrátka zneužil příběh úmrtí děťátka, aniž by o něm věděl podrobnosti. „Prosím, ti co jste sdíleli Verunky parte, okamžitě ho stáhněte ze svých profilů. Zveřejněno bylo, aby se lidé s Verunkou mohli rozloučit. Bolí mě, když se Verunka spojuje s Ukrajinou či jinou problematikou ve světě a ještě se uvádějí nepravdivé informace o jejím zdravotním stavu,“ napsala maminka malé holčičky Liduška Synková.

Maminka sbírala ve skupině peníze na úhradu speciálních rehabilitací nebo na další pomůcky. Nikde neuváděla, že by jí pojišťovna většinu procedur neplatila.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com