Jsme už zvyklí na to, že řetězovou formou e-mailů jsou posílány různé hoaxy a také podvody. Nyní je však rozesílán e-mail, který se tváří, že pochází od Českého statistického úřadu a poptává ubytování pro ukrajinské uprchlíky výměnou za levnější energie. V druhé polovině února se prý očekává masivní příliv uprchlíků.

Naše úřady samozřejmě nic takového nerozesílají. Ostatně Český statistický úřad opravdu není zprostředkovatel ubytování. To mělo na starosti Ministerstvo práce a sociálních věcí, potažmo krajská centra.

Zajímavé však v této věci je, že e-mail je rozesílán z domény czuso.cz. Český statistický úřad má doménu czso.cz. Doména czuso.cz je však zaparkovaná v Rusku. Součástí e-mailu je i příloha, která vám může zavirovat počítač. Hackeři z Ruska se tedy nyní nesnaží seniory jen okrást, ale i děsit je.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.