Zdá se, že snaha některých dezinformátorů špinit Českou televizi a Český rozhlas příliš velký úspěch neslaví. Alespoň to změřil Reuters Institute for the Study of Journalism (RISJ) a University of Oxford. Česká televize a Český rozhlas jsou stále pro Čechy nejdůvěryhodnějšími médii v Česku.

Václav Štětka, z Loughboroughské university, v analýze pro Digital News Report 2018 zjistil, že Češi považují za nejdůvěryhodnější zpravodajství ČT24, následně České rozhlasu Radiožurnal, Hospodářské noviny, Seznam zprávy a Mladá fronta Dnes. V stupnici od 0 (zcela nedůvěryhodné) do 10 (zcela důvěryhodné) získalo zpravodajství České televize 6,84 bodů. Naopak nejméně lidé důvěřují Blesk.cz a Super.cz. Paradoxní je, že i přes to je Blesk stále nejprodávanějším tištěným deníkem v ČR. Nejvíce předplatitelů Deník.

Analýza vytvořená Reuters institutem a Oxfordskou univerzitou však podotýká, že v Čechách panuje obecně velmi slabá důvěra v média. Celkově médiím důvěřuje jen 31% občanů. Nejvíce Češi sledují zpravodajství České televize v 54%, následně TV Nova v 38%, následně pak FTV Prima, Seznam.cz TV, Barrandov, Český rozhlas, MF Dnes a Impuls. Z online médií pak Seznam zprávy, Idnes.cz, Novinky.cz, Aktuálně.cz, web a aplikace ČT24 a TN.cz.

Analýza: http://www.digitalnewsreport.org/survey/2018/czech-republic-2018/

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.