Autoři e-mailů, které následně jsou rozesílány řetězovou formou především seniorům, se pravděpodobně nejvíce obávají zvolení Petra Pavla. Co se týká prezidentských voleb samozřejmě.

„Jo, zvolte gen. Petra Pavla a pak už i Amerika nás má totálně ” v hrsti”. Proamerický šmejd, který se neštítí ničeho. Spojením Fialy a tohoto rozvědčíka by došlo k zrušení Benešových dekretů. Lidi proberte se,“ stojí v jednom z řetězových e-mailů, který se také šíří na Facebooku. Například ve skupině příznivců ANO text sdílelo více než 300 lidí. Petr Pavel se přitom v minulosti zmínil, že spojenecká základna v Česku naši bezpečnost nezvýší. K Benešovým dekretům se Pavel staví jako k dávno vyřešené otázce.

V jiném případě autor zprávy šíří narážku na Pavlovu komunistickou minulost, které se věnují i seriózní média, manipulativně doplnil jeho údajným pozitivním přístupem k islámu. V českém dezinformačním prostředí je islám dlouhodobě sázka na jistotu, tedy na vyvolání silných negativních emocí. Ve skutečnosti se Petr Pavel k radikálnímu islámu dlouhodobě vyjadřuje kriticky: „Islámský extremismus nezmizel s porážkou ‚Islámského státu‘. Zůstává zásadní hrozbou. Nestačí bojovat proti němu v zahraničních misích, nejdůležitější je zastavit šíření nenávistné ideologie mezi muslimy v Evropě,“ napsal si například na svůj Twitter v roce 2020 po teroristických útocích ve Vídni.

„Pavlova komunistická minulost a její kritika je společným průsečíkem většiny z těchto e-mailů, ve kterých však kandidát na prezidenta nemá žádný prostor pro obhajobu,“ všímá si Jan Žabka na webu Hlídací Pes.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.