Několik dní trvalo informační ticho mezi lidmi, kteří se nazývají vlastenci, ohledně napadení Izraele palestinskými teroristy. Nakonec však, zdá se, jeden z narativů zní jasně. Palestinci údajně používají zbraně dovezené na Ukrajinu. Takto píše například prokremelský aktivista Jiří Černohorský, tuto souvislost naznačil ve videu i Jindřich Rajchl.

Ve skutečnosti samozřejmě není nějak prokázáno, že by palestinští teroristé při současných útocích na Izrael používali zbraně z Ukrajiny. Výsledky vyhledávání na webu neobsahují žádné důvěryhodné zdroje, které by to potvrzovaly nebo vyvracely. Pouze jeden článek z Asociace nezávislých médií odkazující na První zprávy. Článek uvádí, že se objevilo video, na kterém teroristé z Hamasu tvrdí, že dostali západní zbraně z Ukrajiny, ale přiznává, že to nelze ověřit. Toto video není dostupné na žádném jiném webu a není jasné, kdo ho natočil a kdy.

Naopak existuje přiznání, že Írán poskytl podporu radikálům při víkendovém útoku na Izrael. Pro BBC to uvedl mluvčí skupiny Hamás Ghazi Hamad. Ghazi Hamad potvrdil, že skupina má přímou podporu z Íránu, který se zavázal, že bude “stát na straně palestinských bojovníků až do osvobození Palestiny a Jeruzaléma.” Hamás už dříve uvedl, že íránský prezident Ebrahim Raisi pochválil jeho překvapivý útok na Izrael. Měl tak učinit v telefonátu s vůdcem skupiny Ismailem Haniyehem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.