Jméno podnikatele Zdeňka Jandejska je poslední dobou hodně skloňované. Byl totiž organizátorem pondělního protestu, kdy na krátkou dobu byla částečně ochromena doprava v části Prahy. Český rozhlas upozorňuje, že Zdeněk Jandejsek spolupracoval s Andrejem Babišem (ANO) i Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), má vazby na SPD, Trikoloru či PRO. Od 90. let buduje jeden z největších českých zemědělských holdingů Rabbit, tři roky šéfoval Agrární komoře.

„Jandejska můžeme zařadit do sféry podnikatelů v zemědělství, kteří se netají politickými ambicemi. Dlouhodobě se projevuje důrazem na nacionalismus, potravinovou soběstačnost, včetně podpory návrhů SPD na zavedení kvót na české potraviny, nyní se aktivně staví do opozice proti Green Dealu a fungování zemědělské politiky,“ popsal pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Aleš Michal z Institutu politologických studií FSV UK. V roce 2019 začal spolupracovat s hnutím Trikolóra Václava Klause mladšího, stal se garantem programu hnutí pro resort zemědělství. Trikolora následně v souladu s Jandejskovými cíli lobbovala za návrh poslanců ANO a SPD na povinný podíl českých potravin až do výše 85 % v roce 2027. Jandejsek pak dodával maso na předvolební „jarmarky SPD“. V roce 2023 pak vystoupil na protivládním protestu organizovaném stranou PRO Jindřicha Rajchla. V roce 2024 se stal místopředsedou nového hnutí Jasný Signál Nezávislých (JaSaN).

V této souvislosti je však nutné zmínit ovšem i pravděpodobný hoax, který se o Jandejskovi šíří. Alexandr Vondra (ODS) ve vysílání CNN Prima News ukázal dopis, v němž měl údajně Jandejsek týden po vypuknutí války na Ukrajině nabízet Rusku své služby.

Na otázku, zda je dopis ruské ambasádě pravý, se Vondra vyjádřil následovně: „Nevím, jestli je to fake. Nemám možnost to ověřit. Můžete se pana Jandejska zeptat, já s ním nemluvím. Mě ten dopis ale nijak nepřekvapil.“ Reportéři CNN Prima NEWS bývalého šéfa Agrární komory oslovili. Podle něj dopis není pravý. „Nikam jsem nic neposílal. Musí to být podvrh. Jako zapřisáhlému antikomunistovi mi dávat do úst taková slova je skutečně hanba,“ prohlásil.

 „Před dvěma lety jsem vystoupil na sezení Agrární komory a varoval, že ceny potravin porostou až o 100 %, že dojde k inflaci. Poté jsem se stal terčem útoků ze všech stran. Asi po měsíci se objevil nějaký dopis, který jsem ani neměl v ruce.  Ozvala se mi policie, já jim řekl, že s tím nemám nic společného a oni se ozvali po týdnu, že autora nenašli a případ odkládají,“ vysvětloval Jandejsek.

Faktem je, že kdyby takový dopis existoval, jistě se jim bude zabývat i BIS. Krátce po ruské agresi byly totiž vyhlášeny sankce a Jandejsek by podporou Ruska takové sankce bezesporu porušil. Lze tedy silně pochybovat nad pravostí tohoto dopisu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.