Ruská média šíří dezinformaci o tom, že prý francouzští demonstranti použili zbraně, které Západ poskytl Ukrajině. Uvádí, že západní zbraně se nejen vracejí jako bumerang do evropských zemí, ale také ubližují vlastním lidem. „Zbraně dodané do Kyjeva končí v rukou demonstrantů a jsou používány proti policii ve Francii,“  řekla mluvčí ministerstva zahraničí Ruska Marija Zacharovová.

Marija Zacharovová neupřesnila zdroj svých tvrzení. Nicméně od začátku července proruské kanály Telegram, citující západní média, masivně šíří “zprávy”, že francouzští demonstranti používají americké velkorážné pušky Accuracy International proti policii, pušky, které byly dříve poskytnuty Spojenými státy Ukrajině jako vojenská pomoc. Jako důkaz zveřejňují screenshot s titulkem v angličtině “Francouzská policie je ostřelována americkými puškami, které mohly pocházet z Ukrajiny”, aniž by uvedli jméno údajné publikace nebo odkaz na příběh.

Ve skutečnosti se ovšem jedná o výmysl. Západní média o ničem takovém nepsala a vymysleli si to aktivisté Telegramu. Fotografie použitá v příspěvku byla poprvé zveřejněna na ruském vojenském blogu o střelecké soutěži v roce 2012 na střelnici poblíž Moskvy. Tento screenshot byl také zveřejněn několika pochybnými anglicky psanými médii (Global Euronews a NewsWars pravicového konspiračního teoretika Alexe Jonese), ani tato média neposkytla zdroj pro toto tvrzení ani žádné další informace.

StopFake nebyl schopen najít ani jeden spolehlivý zdroj, který by potvrdil, že zbraně poskytnuté Ukrajině západními partnery mohly být použity během nedávných nepokojů ve Francii. Zatím o tom neinformoval žádný spolehlivý mediální zdroj ani francouzské úřady.

Tato “zpráva” byla s největší pravděpodobností vytvořena pro účely ruské propagandy. Na Twitteru byl výše zmíněný obrázek šířen především proruskými účty, často s modrým zaškrtnutím, tedy placenými účty. Analytici BBC zjistili, že tyto účty často šíří dezinformace o ruské válce na Ukrajině.

Více v článku StopFake


author