Tento hoax se objevuje snad každý rok. Přesto ho lidé sdílí o sto šest. Jde o upozornění, na základě jehož údajně nemůže sociální síť Facebook disponovat vašimi fotkami. „Je to oficiální. Podepsáno ve 12:54. Dokonce to bylo i v televizi. Nezapomeňte, že zítra začíná nové pravidlo Facebooku (aneb… Nový název META), kde mohou využít vaše fotky. Nezapomeňte, že termín je dnes!! Nedávám svolení k používání mých minulých a budoucích fotek, informací, zpráv nebo příspěvků. Tímto oznamuji Facebooku, že je přísně zakázáno zveřejňovat, kopírovat, distribuovat nebo přijímat jakákoli jiná opatření proti mně na základě tohoto profilu a/nebo jeho obsahu Porušení soukromí může být potrestáno zákonem,“ začíná hoax.

Asi nemusíme ani předesílat, že v televizi nebylo vůbec nic. Ve skutečnosti totiž je to tak, že registrací na sociální síť Facebook souhlasíte (seznámením se s pravidly), že s veškerým publikovaným materiálem (vč. fotografií a videií) může společnost Facebook nakládat, dokud ho nevymažete. Neexistuje jakýkoliv způsob, jak to Facebooku zakázat. Jediný způsob tedy je, v případě nesouhlasu s podmínkami sociální sítě, ji zkrátka nepoužívat.

Uživatelé Facebooku jsou povinni řídit se Podmínkami užívání, se kterými souhlasili při zakládání účtu. Aktuální znění si můžete přečíst v Prohlášení o právech a povinnostech.
Jakékoliv vaše další právní doložky, které jsou rozdílné s pravidly FB, jsou zbytečné a neplatné. A jestliže s pravidly nesouhlasíte, jednoduše přestaňte Facebook používat.

„Letitý hoax, který už při samotném čtení je nesmyslný na první pohled. A jedno ve které variantě se objevuje – zda ten co operuje “Bernskou úmluvou” nebo “Kanálem 13”.  Celé je to jenom řetězový dopis, který lidé sdílejí aniž by trochu přemýšleli. Ta trocha přemýšlení by je musela přivést třeba k tomu, že Facebooku dali svolení sdílet jejich příspěvky tím, že souhlasili s Pravidly užívání. Nebo třeba tím, že sdílením tohoto hoaxu zároveň Facebooku zakazují ho sdílet. Taková trochu Hlava 22. Loni se ten samý hoax také objevil a podařilo se mu poplést hlavu řadě celebrit i politikům. Tehdy kolovala i varianta zmiňující Instagram, ale stejně nesmyslná jako všechny ostatní,“ píše Daniel Dočekal na Pooh.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.