Tomio Okamura na Facebooku publikoval další příspěvek závidící lidem z Ukrajiny to, že utekli před válkou. V statusu se dopouští mj. i mnoha lží. „K 16. říjnu 2022 udělila Fialova vláda jen od letošního března povolení k pobytu v ČR 446 811 novým migrantům z Ukrajiny. (…) Podle údajů Úřadu práce ČR zde ale ke konci září pracovalo z těchto lidí pouze 88 900 osob. A sociální a zdravotní pojištění odvádí pouze zhruba polovina z nich, jelikož značná část Ukrajinců pracuje záměrně na dohody o provedení práce (tzv. DPP),“ napsal Okamura v statusu, který přetiskly Parlamentní listy.

Okamura samozřejmě neřekl, kde vzal to, že polovina z tohoto čísla pracuje jen na tzv. dohody. Faktem je, že v Česku na konci září pracovalo přes 88 900 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v ČR pak celkem práci získalo přes 131 700 uprchlíků, většinou žen. O tom, že by polovina z nich pracovala na dohody, ministerstvo nenapsalo ani slovo. Navíc není ani pravdou, že osoba pracující na DPP neplatí sociální a zdravotní pojištění. V případě DPP je sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatelem odváděno v případě, že je měsíční odměna vyšší než 10 000 Kč.

Okamura dále ve velmi zavádějících tvrzeních pokračuje. „Z říjnového jednání sněmovního Výboru pro zdravotnictví vyplynulo, že skokový nárůst výdajů na péči o Ukrajince mají tuzemské zdravotní pojišťovny zejména při léčbě tuberkulózy a HIV,“ píše předseda SPD. SZÚ zveřejňuje přesné statistky nových případů HIV. Je možné tedy zjistit, že od začátku roku do konce srpna u cizinců bylo zjištěno přesně 525 nákaz HIV. V porovnáním za stejné období předchozího roku, které nesouviselo s uprchlickou krizí, jde o nárust o 28 případů. Nutné také dodat, že rok 2021 byl spojen ještě s některými opatřeními proti COVID-19 a tedy počet testů tím byl ovlivněn. Testů bylo provedeno totiž v letošním roce o 8 tisíc více.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.